| Vladd_5287 a întrebat:

Am 15 ani 1.80-81 si 74 de kilograme. La sfarsitul lunii iulie plec la mare si vreau sa scap de burta. De poimaine ma apuc de alergat si de abdomene. As dori si eu o alimentatie sanatoasa care sa ma ajute sa slabesc in combinatie cu sport(alergat si abdomene + mers la sala) si pentru cei care au patratele. Patratelele in cat timp le obtii dupa ce scapi de stratul de grasime.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| PinkPanther a răspuns:

Pentru ca e vara profita cat mai mult de fructe si legume, insa nu uita de proteine, adauga la o salata 150g piept de pui, carne de vita sau peste. Fructele mananca-le dimineata, la pranz carnea cu legume, poti sa bagi si o supa de legume auta foarte mult, iar seara un iaurt degresat. Mananca regulat, in fiecare zi la aceleasi ore, si pe langa cele 3 mese mai adouga o gustare sau 2 care sa constea in fructe (1 mar, o portocala, o caisa etc)
La partea de sport fa mult cardio si mai multe exercitii aerobice (alergat, bicicleta, dans), ajuta mai mult decat abdomenele, dar nu renunta nici la ele

| Valisha18 a răspuns:

Am sa-ti spun un fel de ''dieta'' pe care am tinut-o si eu: Mic dejun:Un castron cu lapte si cereale, si un baton cu ciocolata in caz ca nu te satura. Pranz: Branza si rosii, cateva felii de ardei, o tableta de ciocolata. Cina: un ou fiert, o limonada ( incerca sa bei cat mai multe lichide, deoarece iti umplu burta dar nu te ingrasa, asa ca o sa fii satula si slaba!), un iaurt si o banana. Acum, evident, nu o sa poti manca mereu aceleasi lucruri, darlucrurile pe care trebuie sa le mananci mereu si sa nu le inlocuiesti sunt: cerealele, branza si rosiile, iaurtul si oul fiert. Evita untul, cartofii, carnea de porc ( o poti inlocui cu cea de curcan), painea ( inlocuieste-o cu painea integrala) si bea cat mai multa apa si lichide si mananca cat mai multe fructe si legume. Sper ca ti-am fost de ajutor! Din pacate, nu stiu chestia cu patratele, dar cred ca in 2 saptamani incep sa se contureze!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Elimina din alimentatie produsele fast-food,mezelurile si alte preparate,dulciurile,chips-urile,sucurile si alte porcarii din comert si nu consuma in cantitati mari nuci,alune sau fistic(nu sunt nesanatoase, dar au un numar considerabil de kcal).In rest, mananca incet si mesteca bine mancarea si bea minimum 2 l de apa zilnic(consumata inainte si dupa masa,in special,aceasta mentine senzatia de satietate mai mult timp). Portiile trebuie sa fie medii,nici prea mult, nici prea putin(astfel vei asigura organismului energia necesara). Pentru rezultate foarte bune in zona abdomenului, combina abdomenele(exercitiu pentru partea superioara a abdomenului)cu urmatorul exercitiu abdominal(pentru partea inferioara a acestuia): http://www.youtube.com/watch?v=mluijhFQbm4&feature=related incepe cu 50 de repetari(sunt foarte usoare)si avanseaza pe parcurs la 150.Este de preferat sa nu le faci zilnic, ci o data la doua zile, pentru a evita febra musculara si intinderile musculare.Cat despre patratele, acestea se obtin in cateva luni.Succes.

| ionutz_4985 a răspuns:

Fructe si salate si nu manca de la 7 incolo

| maryo25konz a răspuns:

Sincer nu stiu sigur nu ma prea pricep eu da din cate aam auzit sa tii un regim alimentar e cea mai mare prostie