| anonim_4396 a întrebat:

Salut TPU! Am 19 ani vreau sa ma apuc de sala peste 5 zile.Am 65 kg la 1, 70 acum 1 jumate eram obez, aveam 97 de kg ma pusesem pe cardio bine de tot, jogging între 5km, 14 km zilnic 6 zile din 7 si flotari,abdomene, tractiuni, partea buna e ca nu mi s-a lasat pielea, dar m-am ales cu vergeturi. Vreau sa pun vreo 12-14 kg de muschi, pe la vreo 77-79 kg sa ma opresc.Se va vedea o deosebire? La pectorali si brat ma refer. Vreau sa iau proteine din prafuri, imi este mai usor pe cale lichida, decat mancare solida.Cate calorii ar trebui sa consum si creatina ma poate ajuta? Si sa imi spuneti si un plan de antrenament la sala.Eu mai si lucrez in 3 ture, doar tura 2 ar fi o problema ca trebuie sa merg de dim la sala. Vreau raspunsuri de la utilizatori vechi in acest domeniu ce stiu cu ce se mananca sala.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| alina2k18 a răspuns:

Felicitari pentru kg pierdute!
Tu trebuie sa iti stabilizezi greutatea de acum, banuiesc ca recent ai ajuns la 65 kg.
Ai nevoie de un plan alimentar bine pus la punct de un tehnician specializat pe nutritie sportiva in cazul in care vrei sa te apuci de sport si sa-ti indeplinesti obiectivul de a pune masa musculara.
Cei care stiu cu ce se mananca sala te asteapta prin sala si te si TAXEAZAwinking.
P-acilea si obezii dau sfaturi de slabirewinking
laughing
PS: proteinele le iei ca suplimentare si pentru absorbtia rapida, nu o sa gasesti in prafurile mega procesate ce gasesti intr-un muschi de vita/curcan fara grasime.

| Morbid a răspuns (pentru alina2k18):

Si prin sali sunt praf, nu am inteles niciodata nevoia unui technician nutritionist, ai nevoie sa te motiveze unul sa slabesti sau sa te ingrasi, nu poti si singur.
Asa iti iei o carte 2-3 de pe net si devi tu fara diploma technician sau antrenoare laughing la juma de pret ul care il dai la cine din sala.

| Crackman a răspuns:

Eu zic sa fumezi iarba

| Morbid a răspuns:

Eh si eu aveam 65 de kg la 18 ani dupa ce am reusit sa slabesc de la vreo 85 de kg.
Stii cat mi-a luat sa pun 12-14 kg de muschi, cam 7 ani numai asa constanti de sala.

| Alex20188 a răspuns (pentru Morbid):

Mi se are ca ai pus extrem de greu 12 kg de muschi in 7 ani. Faceai cu pauze, nu?

| Alexnix1 a răspuns:

Trebuie sa manânci mult
Albusuri, salate orice e sanatos si dupa faci mult sport.
O sa fie o mare deosebire.