| numaieoadi a întrebat:

Am facut sala 4 luni in care m-am abtinut de la unele mancaruri(cura) si am slabit 12 kg, dar nu mi-au crescut muschi. Dupa 2 luni de pauza m-am reapucat iar in speranta de a capata o masa musculara mai dezvoltata. Am citit ca trebuie sa mananci multe protenie (lapte, branza, oua...) in 5 mese pe zi.
Cum pot sa mananc asa mult, mi-e frica sa nu ma ingras din nou. FUNDA!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Cezar a răspuns:

Pai nu prea ai cum sa iti creasca musculatura daca nu mananci, e esential sa mananci foarte bine inainte de a merge la sala, de preferat multe alimente care contin proteine, multe lichide, si sa eviti painea ...painea ingrasa!
Daca nu vrei sa mananci totusi mult, incearca acele batonase care iti da un plus de vitamine pentru muschi, sau mai simplu incearca sa iei proteine, dar nu te sfatuiesc sa iti faci un obicei prost de a lua proteine in continuu ca cand vei fi batran muschi ti se va lasa si o sa se vada urat!

| Cosmin86 a răspuns:

Pai te ingrasi putin cand pui muschi, dar dai grasimea jos in perioada de definire si raman doar muschii.

De-aia exista "perioada de masa musculara" si "perioada de definire".

Daca inecpi cu fite de domnisoara "eu nu vreau sa ma ingras deloc", ramai un firav

| numaieoadi explică (pentru Cosmin86):

Mersi de sfat. dar app cand are loc perioada de definire?laughing

| Cosmin86 a răspuns (pentru numaieoadi):

Eu fac vara. in restul anului, masa muscularata.

Tu ca incepator, ti-as recomanda 2-3 ani masa musculara si apoi 9 luni masa si 3 luni definire pe an

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai detalii aici: http://sfatulparintilor.ro/......i-ingrasi/

| Cosmin86 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce legatura are cu intrebarea?