| rosudavid1977 a întrebat:

Buna Ziua! M-am reapucat recent de sala, asta este deja a 3 saptamana si voiam sa intreb daca pot combina creatina + masa musculara si daca puteti sa imi recomandati niste protenie pentru masa musculara

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ideal este ca aceste sfaturi si cantitati sa-ti fie recomandate de un instructor de la sala unde mergi, pentru ca noi nu stim lucruri importante despre tine:
- cati ani ai?
- ce inaltime ai?
- cate kg ai?

| Bronson1 a răspuns:

Salut!
Creatina nu prea ai cum s-o combini cu...masa musculara, dar in schimb poti s-o combini cu proteine, fara niciun stres. Nu se bat cap in cap, chiar e recomandat.

Eu iau asa:
*Dimineata shake de proteine

* Inainte de antrenament, proteina + creatina (in acelasi shake)

* Dupa antrenament, alt shake de proteine

* Seara inainte de culcare, caseina (proteine care se digera mai greu, ca sa aiba muschii tai cu ce sa se hraneasca peste noapte), dar nu e necesar.

Multi recomanda sa iei creatina dupa antrenament, dar la mine nu stiu daca e sau nu placebo, dar daca iau creatina inainte de antrenament, am MULT mai multa forta si rezistenta, pentru un antrenament mai eficient.

Nu uita sa si mananci. Daca iei 3 portii de proteina a cate 27-30g, acoperi aprox 80-90g din intake-ul zilnic, care pentru o persoana de 80-100kg ar trebui sa fie pe la 150g+.

Fa cumva sa papi vreo 3-4 oua zilnic. Contin nutrienti super importanti. Daca iti faci griji din cauza colesterolului, poti sa iti faci ochiuri doar din albusuri, si galbenusul sa il arunci, sau sa il limitezi la 1/zi.

In rest, carne, lapte, branzeturi si esti bine!