| psvita12345 a întrebat:

Am o problema de sănătate. De 3 zile am nasul înfundat si nu pot respira deloc. Cand încerc sa-l suflu nu iese nimic. Am încercat aproape toate picăturile de nas, dar nimic. Va rog ajutați-ma sa gasesc o soluție sa se desfunde.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Divy a răspuns:

Bomboane mentolate, gumă, mâncăruri picante (hrean, ardei, etc), ceai cald.
Poate insipirarea aburului te ajută sau umezirea mucoasei cu apă.
Ca picături, pe mine m-au ajutat mult Olynth!
Varianta simplă e medicul, dar decizia e a ta! Multă sănătate!

| Assassina a răspuns:

Deci ori incerci creionul nazal si il bagi mai adanc in nara (daca iti incape).Sa aigrija sa nu te ranesti.Ori faci o baie calda si aburii ar trebui sa il dezfunda. Daca niciuna nu ajuta,ai putea incerca argila.Te duci la un magazin naturist, ceri niste argila(la pliculet, chiar daca este de masca), o amesteci cu apa doar cat sa se faca o pasta, ei un betisor(de inghetata sau ceva ) si iti dai in locul unde simti ca este infundat.Pare dureros dar chiar aujuta, mi-a spus n specialist.Ar mai fi o metoda, sa iti masezi bine nasul, de unde e infundat pana jos dar nu stiu daca chiar ajuta!

| AlexiaStyles a răspuns:

Consulta un medic! Am avut aceeasi problema...Sau incearca bomboanele mentolate! happy

| MissAPB a răspuns:

Poti incerca sa fierbi o oala cu apa si un pliculet de ceai de musetel si sa stai cu capul aplecat pe oala si cu un prosop in cap. Aburul s-ar putea sa iti desfunde nasul. Eu asa am facut cand aveam nasul infundat si a mers. Sper ca te-am ajutat. happy