| valicrt a întrebat:

Salut tpu.Am o problema,si anume,de cateva zile, mai precis 5zile am 3 goluri in barba, 1 pe obrazul drept si doua pe stangul.Tin sa mentionez ca ma barbieresc de la 15ani si de 6ani nu am intampinat nici o problema sau nemultumire.In zona aceea unde sunt golurile, firul de par nu este vizibil si este foarte fina pielea la atingere.As dori un sfat, o indrumare.Multumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Examineaza cu atentie pielea capului, sprancenele, genele, zona pubiana--- cauta mici goluri asemanatoare celor din barba. Daca exista, poti suspiciona o pelada in placi aflata in plin proces de evolutie ( placile, aproximativ rotunde sau ovale, aparute in zone cu pilozitate se vor extinde devenind tot mai mari).

| mihaiion2 a răspuns:

Ia un bilet de trimitere de la medicul de familie si programeaza-te la un consult dermatologic. Poate fi o ciuperca. Nu mai astepta. se poate intinde.

| valicrt explică:

Apreciez raspunsul tau dar ma indoiesc de ceea ce ai mentionat, nicidecum ciuperca, sunt doua goluri mici nicidecum de marimi neobisnuit de mari.In ziua de azi ce citesti pe internet iti face mai mult rau decat bine, de asemenea apreciez si stimez faptul ca ti-ai exprimat opinia, este de apreciat.Sa ai o seara placuta! Sanatate!

| valicrt explică:

Alessia,in primul rand iti multumesc pentru interesul acordat, iar referitor la ce ai spus tin sa mentionez ca am examinat si nu am ce ai enumerat.Singura dilema pe care o am dupa cum am si precizat sunt decat doua goluri mici, aparute recent.In rest sunt ok.Multumesc! O seara frumoasa! Sarut mainile!

| valicrt explică:

Nimeni? Nu mai are nimeni nimic de spus?