| marihashthc a întrebat:

Salut TPU!
Am si eu o problema care ma ingrijoreaza foarte tare!
Am fost la urolog si mi-a spus ca trebuie sa ma operez de varicocel…
Am luat decizia de a merge la urolog deoarece am niste simptome nasoale la testiculul stang! Este mai lasat ca dreptul, simt o durere care pleaca jos pe picior plus la abdomen oleaca!
Ma irita foarte rau ca se simte asa lasat si trebuie mereu sa trag de piele…
A mai trecut cineva prin asa ceva? Are cineva idee cat de repede trebuie sa ma operez daca am aceasta problema? Mi-a spus orologul ca imi afecteaza si sperma nu o sa mai fie la fel de fertila.sad
Multumesc! Astept raspunsuri de la voi…

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Varicocelul, netratat, este o afecțiune ce poate cauza reducerea dimensiunilor testiculului afectat (atrofie testiculară), flebite spermatice sau infertilitate.
Mergi si te opereaza cat poti de repede, fiindca starea asta iti va afecta viata ta si sexul, neputand avea copii sau in cazuri severe, neputan avea sex.

| marihashthc explică (pentru Violleta2022):

Multumesc mult de raspuns? Sunt ft ingrijorat… Urologul unde am fost mi-a zis ca nu este o urgenta… nu stiu ce sa mai zic

| Violleta2022 a răspuns (pentru marihashthc):

Nu este INCA o urgenta, dar va fi peste cateva saptamani, daca o lasi netrata.
Aceasta afectiune duce in timp la infertilitate si la tulburari de dinamica sexuala.
O interventie chirurgicala minima si extrem de simpla, rezolva aceasta problema fara repercusiuni ulterioare asupra vietii sexuale.

https://www.farmaciata.ro/......rtilitate/

| marihashthc explică (pentru Violleta2022):

Am fost deja la 2 urologi pana acum si ambii mi-au zis ca nu-mi afecteaza fertilitatea si ca nu e asa de urgent ca am ambele testicule ft sanatoase deocamdata etc…
Oricum m-am decis si am sa vin in Ro sa ma operez! Aveti vreo recomandare in Bucuresti la vreun cabinet privat bun? Multumesc!

| Violleta2022 a răspuns (pentru marihashthc):

Da, cunosc un medic foarte bun acolo:

Doctor Daniel Liviu Badescu, medic specialist Urolog la spitalul Theodor Burchelea din Bucuresti (este si profesor, asistent universitar)

Aici ai adresa si datele spitalului:
https://www.sfatulmedicului.ro/......l-pandu_73

https://www.doctorbun.ro/doctor-daniel-liviu-badescu_35845.html

https://www.sfatulmedicului.ro/medici/dr-daniel-liviu-badescu_3566