Ai şi tu o întrebare ? Pune-o aici

2784151intrebari
Ultimele intrebari
Twitter
micşorează boxul
Categorii
micşorează boxul
Blogul tău poate ajuta
TRAFIC
30 Oct
SATI 291.357AFISARI
160.638VIZITE
145.067V. UNICI
8 Noiembrie 2012
tur3lu intreaba:

Ce se poate intampla daca inghiti un ac din ala cu ghamalie (are aprox 2 cm)? Pun aceasta intrebare deoarece cred ca am inghitit unul in timp ce mancam.Va multumesc anticipat.

Urmareste intrebarea Adauga la favorite
Ce nota dai intrebarii?
Atentie! Problemele de natura medicala sunt probleme serioase care necesita asistenta/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativa si in nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare va recomandam sa apelati la personal medical specializat atat pentru diagnosticare, cat si pentru tratament.
  • 6 răspunsuri RSS raspunsuri)
  • 8 Noiembrie 2012 22:39
    CristiCristi a răspuns:
    Exact cum a spus @twentytwo22, du-te la medic pana mai poti, nu astepta ca mai rau faci! vorbeste cu parintii tai, fa ceva!
  • 8 Noiembrie 2012 19:11
    SucDeGuava a răspuns:
    Sunt 2 variante cu o singura solutie:
    1. Ti-a ramas in faringe sau esofag si te inteapa (eventual il simti)
    2. Daca a trecut de cele 2, atunci va fi digerat foarte greu, sau deloc. Oricum nu-l vei putea scoate prin metodele naturale
    Solutia: te duci la doctor/ spital sa-ti faca o radiografie, iar daca intr-adevar l-ai inghitit, gaseste doctorul o solutie sa nu-l mai ai
    8 Noiembrie 2012 19:13
    tur3lu explică (pentru SucDeGuava):
    Nu il simt nicaieri doar ca am ramas as putin marcat si inca o data va spun ca nu sunt sigur daca l-am inghitit.
    - Ascunde conversatia (1 răspuns)
  • 9 Noiembrie 2012 00:44
    tur3lu explică:
    Ce am vrut eu sa spun este urmatorul lucru miercuri pe data de 07-10-2012 am ajuns acasa pe la 01:00 si mi-am facut un sandvish cu niste salam.fiindumi lene sa ma duc in bucatarie sa tai salamul l-am taiat pe masa din camera mea unde desfacuse fratele meu o camasa mai devreme si a uitat acele care erau prinse de camasa pe masa(din alea mici cu gamalie).in timp ce mancam am simtit un corp strain in gura si cand l-am scos era un ac din ala.acum nu stiu sigur daca mai era vreo unul si/sau daca l-am inghitit.
  • 9 Noiembrie 2012 01:12
    tur3lu explică:
    Si care ar trebui sa fie simptomele(asta in cazul in care chiar l-am inghitit)?
  • 8 Noiembrie 2012 19:46
    Twentytwo22 a răspuns:
    Du-te de urgenta la medic sa verifici, ptc acul nu se digera, e metal si daca iti ajunge in intestin ti-l fisureaza, faci septicemie si moristraight face! SI prin '' de urgenta'' ma refer acum!