| GheniusV a întrebat:

cum naiba sa scap de ticul de a-mi roade unghiile... laughing

PS " cine raspunde ca prostu, inseamna ca nu este educat".

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| KattyUnknown a răspuns:

Si eu am avut aceeasi problema si mi-a pus mama o piţiguma pe mana si mi-a spus sa le spun prietenelor mele sa ma traga tare de ea cand ma vad ca rod unghii, de obicei ma trageam si singura. Durea putin si m-am invatat minte. Sii a fost de folos...acuma am unghii mari si frumoasa big grin

5 răspunsuri:
| Al3xAl3x a răspuns:

Gaseste alte lucruri care sa iti distraga atentia, spre exemplu citeste, sau nu stiu, ceva ce sa iti placa si care sa te faca sa uiti happy

| GheniusV explică:

Si alte sugestii?

| simplythebest123 a răspuns:

Intodeauna cind iti vine sa-ti rozi unghiile, inchipuieti ca pe ele este ceva dezgustator, ingrozitor..Eu asa m-am debarasat de acest obicei..Succes happy

| simplythebest123 a răspuns:

Inlocuieste obiceiul acesta cu altul..adica incearca intodeauna sa mesteci o guma sau altceva..sau alta solutie ar mai fi sa le dai cu ceva iute, cu un gust neplacut cum ar fi ardeiul iute.

| Anonim7632 a răspuns:

Si eu am avut aceeași problema, pana cand, anul trecut, o prietena avea lampa pentru lac semipermanent. Este un lac mai special. Este mai tare. După ce mi le-a făcut nu mi le-am mai putut roade si acel lac tine 2-3 saptamâni si după ce mi l-a șters de pe unghii si am văzut ce frumoase sunt așa mari nu mi le-am mai ros