| maria_9134 a întrebat:

Am un tic nervos de imi roade unghiile si nu stiu cum sa scap de ticul asta... Ajutati'ma v'a rog.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Monylove a răspuns:

Pai daca iti rozi unghiile inseamna ca este o mostenire familiara, ai trecut prin ceva trauma in timpul copilariei sau chiar mai tarziu iar aceasta problema psihologul o poate rezolva big grin. Poate atunci cand ai fost micuta ti-ai bagat degetele in gura ca majoritatea copiilor mici si ai ramas cu acest automatism.Sau cu sigurante mai pot fi motive eu am dat niste exemple. Eu ti-as recomanda ca de acum inainte sa incerci sa te abtii sa nu iti mai rozi unghiile si asa dintr-odata nu te poti dezobisnui cu totul ci incearca ca sa iti rozi unghiile din ce in ce mai rar si chiar daca ti le rozi din ce in ce mai putin sa rozi din lungime.
Sper ca ti-am fost de folos.happy O fundabig grin?

7 răspunsuri:
| IStoleUrBrain a răspuns:

Poti purta manusi.sau incearca sa iti ocupi timpul.eu asa am scapat.dar inca mi le rod cand am nervi big grin
Dar manusi.sau ti le dai cu oja.a iti placa si zici ca le pastrezi.
Sper sa iti fie de folos happy

| cristi11234 a răspuns:

Deci cand iti vine sa rozi unghiile te uiti atenta la ele si apoi te gandesti cat de scarbos e

| MikydeCraiova a răspuns:

Exista un lichid parca ceva cu "ALBASTRU" care sa gaseste la farmacii. Trebuie sa te dai cu el pe unghii si se rezolva!

| maria_9134 explică:

Da este adevarat am avut... o trauma in familie de asta Funda

| cineva2312 a răspuns:

Buna! Si eu am avut aceasta problema si ...incearca sa te ciupesti defiecare data cand ti le rozi sau sa iti faci altceva, sau ai putea sa te dai cu ceva iute pe degete sau ceva amar. Succes!

| cineva2312 a răspuns:

Ciupestete cand iti rozi unghiile sau loveste-te asa am scapat. R mai fi o solutie, date cu ceva picant sau amar le unghii. sper sa te ajute. Succes!