| Juleuuss a întrebat:

Ce pot face pentru a scăpa de ticul de a-mi roade unghiile?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
24 răspunsuri:
| Konata a răspuns:

# Unge-ti unghiile cu ulei de masline. Acesta le ofera substantele nutritive necesare pentu a creste, si gustul nu este prea placut ceea te-ar putea impiedica sa le rozi, cel putin atat timp cat uleiul se afla pe unghii.
# Aplica lotiune pe unghii si pielea din jurul lor. Asta le va ajuta sa se vindece, iar gustul le va tine departe de gura ta.

# Atunci cand simti nevoia sa-ti rozi unghiile, roade altceva in schimb. Guma sau o scobitoare pot fi inlocuitori foarte buni.

# Exista protectori de latex pe care ii poti cumpara pentru degete. Arata precum niste prezervative mititele, si le gasesti in farmacii. Poti pune aceste mini prezervative pe unghii pentru a tine obiceiul la distanta.

# Unele persoane pur si simplu nu se pot abtine si au nevoie de ajutor. Roaga-ti o prietena sau un membru al familiei sa-ti atraga atentia atunci cand te vede ca-ti rozi unghiile. La mine cel putin, a functionat, si fara ca macar s-o cer.

# Si ca sa va vorbesc din experienta: de fiecare data cand prietena mea ma vedea rozandu-mi unghiile imi dadea peste mana. Iar asta, dublat de imaginea mea in oglinda atunci cand imi rodeam unghiile au fost motivatii suficiente pentru a scapa de acest obicei… cel putin in public.

| Konata a răspuns (pentru Konata):

Exista la farmacii lacuri incolore pentru ungii cu gust neplacut care este conceput special pentru acest viciu.(roaderea ungiilor)

Mai usor ar fi sa iti dai cu ardei foarte iute pe ungii si pe pielea de pe margini.

Poti sa iti tai ungiile foarte mici iar asa nu le mai poti apuca cu dintii.

Poti ruga persoanele care sunt in preajma sa te atentioneze atunci cand iti rozi ungiile.

Daca ai varsta potrivita iti poti pune ungii false si nu vei mai putea sa le rozi.

| KellyGreen a răspuns:

Buna!
Cumpara-ti un lac special pentu asta. Are un gust foarte amar si nu o sa le mai rozi.

| WR104 a răspuns:

Taie-ti unghiile de tot ca sa nu mai ai ce sa rozi.
Sau poti sa te apuci de mestecat guma ca sa ai ocupatie.

| Juleuuss explică (pentru WR104):

Deopotrivă, eu vreau să am unghii lungi.

| WR104 a răspuns (pentru Juleuuss):

Atunci nu le mai roade ca sa creasca frumos sau macar trage de ele cu dintii, nu cresc daca le rozi.
Succes!

| Juleuuss explică (pentru WR104):

Știu, dar nu pot!

| WR104 a răspuns (pentru Juleuuss):

Incearca, nici macar nu e sanatos si te poti imbolnavii, gandeste-te la asta cand iti mai vine sa le rozi.
Numai bine!

| Juleuuss explică (pentru WR104):

Mersi pentru sfat, am să încert!

| dragos9234 a răspuns:

Iti tai degetele.

| Latinmoon a răspuns:

Da-le cu oja si nu ti le vei mai roade asa rau sau mesteca guma inlocuitor de unghiihee hee.

| TheStory a răspuns:

Taieti unghiile putin mai mult, si cand o sa vrei sa ti-le rozi o sa te doara si o te dezobisnuiesti.

Răspuns utilizator avertizat
| Almássy a răspuns:

Le dai cu lac rosu si garantat.am experimentat si eu pe la 6 anihappy

| Trandafiiiiiiiiiiiraș a răspuns:

Mie mama imi spunea cand eram mica, ca mi le da cu ciusca laughing, sau ai putea sa te gandesti la simplul fapt ca dupa ce ai venit de la toaleta cu toate ca te-ai spalat pe maini, sub unghiile tale mai sunt inca mii de microbi.

| Different69 a răspuns:

Nu te mai gandii la unghii

| Juleuuss explică:

Wtf?

Răspuns utilizator avertizat
| Conner a răspuns:

Orice invat are si dezvat big grin

| F4T4L a răspuns:

Si eu am patit asa.Dar mi-am zis in gand nu imi mai rod unghiile pentru ca dupa aceea nu ma mai place iubita si asa am scapat. Daca te-am ajutat cu ceva funda.

| glamorousgirl a răspuns:

Este la farmacie un fel de lac cu care te dai si daca dai unghiile la gur asi vrei sa le rozi odata ce le pui in gura iti apare un fel de gust nici nu stiu asa ca iti pare rau ca leai pus in gura, sau simplu ai rabdare pina cresc putin apoi deja le lasi pentru ca incep sa iti place...am avut si eu asa ceva si mi-a trecut... sper ca te-am ajutat.papa

| LoveStories a răspuns:

Baga degetele in apa cu praf de calciu... si tine-le vreo 5 minute. Astfel vor fi amare, pana cand te vei spala pe maini, iar de fiecare data cand vei duce degetele la gura, iti vei aminti sa nu o faci. Si dupa ce te speli pe maini, mai repeta procedutra inca o data. Tine-o asa vreo saptamana, doua si vei vedea ca ticul va disparea treptat.
P.S. : calciu gasesti in orice farmacie... si nici nu e asa de scump. cativa lei.

| florinflorin99 a răspuns:

Le bagi in.