| anonim_4396 a întrebat:

dau funda, eu am niste probleme psihice si va rog frumos poate ma ajutati sa scap de ele fara sa ma duc la un doctor.

Deci, eu mereu traiesc cu o impresie proasta despre mine, ba ca nu invat la scoala etc, si ma enerveaza ca am cateodata senzatia asta... de exemplu, cand ma pun sa ma joc cu prietenii pe pc, ma gandesc ca "sunt doar un copil." si ma intristez, am seenzatia aia in capul pieptului... va rog frumos sa ma ajutati si sa-mi ziceti de ce, ma tot gandesc asa cand vreau sa fac ceva "nu invat bine la scoala sau ca sunt doar un copil." dar chiar nu stiu de ce

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Anonimastilata a răspuns:

Hmm...(pai citeste cu atentie)
Ceea ce spui tu da spre depresie,si asta ce nu e ok tongue
Eu cred ca esti speciala asa cum esti tu, si cine te va placea in viata, si va dori compania ta, va avea acceasi parere,cine nu, poate sa plece oricand,corect?
Ce-i drept ce crezi tu despre tine,cum te vezi tu in oglinda(mai ales cum te vezi tu pe interior), conteaza foarte mult,chiar mai mult
decat ce crede oricine altcineva.
Eu, sunt ca tine un fel de copil (un pic mai mare) dar tot copil laughing si iti pot spune drept ca asta nu e un lucru rau,nu e ceva de rau sa fii mai copilaros laughing Ideea este ca,daca iti doresti sa te joci pe PC cu prietenii ar trebui sa faci asta, indifent de ce comenteaza subconstientul tau, intorcei vorbele, caci tu il controlezi pe el, nu el pe tine, el vine dintr-o stare de-a ta,din interior, asta inseamna ca esti o persona destul de nesigura, careia ii e cam frica sa isi asume riscuri si care se vede in toate felurile mai putin asa cum este,adica te vezi pe dos fata de cum esti (cam asa te vad eu ). Legat de faza cu notele,acolo, nu te putem ajuta,nici eu, nici nimeni altcineva de pe acest site, doar tu singura te poti ajutawinking sa devii mai ambitioasa,sa muncesti pentru a lua numai note bune si sa nu te dai batuta daca nu reusesti din prima o problema la mate (spre ex) sau sa inveti o lectie; ce incerc sa spun este ca trebuie sa vrei cu adevarat si sa muncesti, sa dai tot ce ai mai bun din tinewinking (mergi pe un drum si cazi intr- groapa: prima oara te ridicicu greu si dai vina pe tine si uneori si pe cei din jur, a doua oara te ridici un picami usor dar iti revi tot cu greu, a treia oarate ridici repede si iti continui drumul ca si cand nimic nu s-ar fi intamplat, si, ultima oara stii ca acolo sunt gropi si le ocolesti ~ stiu ca nu prea avea legatura,dar poate te va ajuta,cine stie ~), atfel subcontientul tau nu va mai putea comenta ca nu iei note bune, si acele ganduri vor disparea, ba mai mult, dupa prima victorie vei capata incredere in tine si in fortele talewinking
Incerca asta, si incerca sa te impotrivesti subcontientului tau care este de fapt doar un gand negativ ce incerca sa te cuprinda, sa te machine, si vei vedea lumea si viata, si cel mai important pe tine, cu alti ochiwinking
Vei fi ca o alta persoana reflectata
intr-o oglindawinking

| anonim_4396 explică (pentru Anonimastilata):

Multumesc, apropo, sunt baiat laughing

| Anonimastilata a răspuns (pentru anonim_4396):

Si eu am scris speciala laughing moor laughing iarta-ma, mi-am luat fail laughing
M a bucur ca am lamurit asta, data viitoare o sa stiu happy

| Anonimastilata a răspuns (pentru anonim_4396):

Si eu am scris la feminin laughing moor laughing iarta-ma, mi-am luat fail laughing
M a bucur ca am lamurit asta, data viitoare o sa stiu happy

6 răspunsuri:
| R0R0 a răspuns:

Nu cred ca esti un copil. Un copil nu ar fi avut curajul sa spuna ce simte. De fapt, nici nu stia.
Fiecare e special in felul sau.Cu totii avem calitati si defecte. Nu te mai simti complexat de defectele tale.Nu are rost.

| Oana92 a răspuns:

Ai o problema cu stima de sine. Gaseste-ti punctele forte si pune accent pe ele. Si intre timp mergi sa faci terapie, te va ajuta mult. happy

| IoanaIonuca a răspuns:

Iti recomand niste carti de autodezvoltare. N-ar strica sa mergi si la un doctor/terapeut, sigur te-ar ajuta mult mai mult decat niste carti sau cateva sfaturi de pe internet.