| anonim_4396 a întrebat:

dau funda, eu am niste probleme psihice si va rog frumos poate ma ajutati sa scap de ele fara sa ma duc la un doctor.

Deci, eu mereu traiesc cu o impresie proasta despre mine, ba ca nu invat la scoala etc, si ma enervea, za ca am cateodata senzatia asta... de exemplu, cand ma pun sa ma joc cu prietenii pe pc, ma gandesc ca "sunt doar un copil." si ma intristez, am seenzatia aia in capul pieptului... va rog frumos sa ma ajutati si sa-mi ziceti de ce, ma tot gandesc asa cand vreau sa fac ceva "nu invat bine la scoala sau ca sunt doar un copil." dar chiar nu stiu de ce, si cateodata mai apare din senin starea asta. fara nici-un motiv, de ce? sad

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| AutumnDay a răspuns:

Buna! In primul rand, sa lamurim doua lucruri:
1.Scoate-ti din cap credinta cum ca ai probleme psihice. Probabil esti doar la varsta adolescentei, perioada sensibila in care ai impresia ca nimeni nu te intelege, toata lumea iti vrea raul si intreg universul comploteaz impotriva ta, fapte care nu sunt deloc adevarate.
2. Ceea ce probabil ai tu este doar o stima scazuta de sine(cauta pe google si citeste bine despre), deci va trebui sa lucrezi pe partea asta. Daca ai psiholog la scoala iti indic sa mergi la el, sa stati de vorba si ii spui ceea ce crezi despre tine. PSIHOLOGUL nu e doctor. E acea persoana care te ajuta sa te dezvolti, sa te cunosti mai bine, sa iti dea un impuls, sa te sustina si indrume in situatiile delicate si momentele dificile ale vietii.
Citeste pe net despre stima de sine la adolescenti si cum poate fi aceasta crescuta.
Iti recomand urmatoarele articole: http://www.ele.ro/......labe-22492

https://anatolbasarab.ro/......i-de-sine/

http://www.rcsedu.info/....../index.php

http://www.didactic.ro/......na-prahova

Citeste-le cand ai tu timp.
Apropo, cati ani ai? Ai spus ca uneori consideri ca,, esti doar un copil". Un copil ca oricare altul, vrei sa spui? Cu nimic deosebit fata de ceilalti? Sau ca esti doar un copil - de aici si si problema cu invatatul, pentru ca nu te consideri suficient de matur ca sa te poti organiza sa iti asumi responsabilitatile scolare?
Responsabilitatea se invata, la orice varsta. Si cu cat o faci mai repede si lucrezi la asta, cu atat mai bine. In fiecare e ceva special. Prin urmare, asuma-ti asta si lucreaza cu tine :)

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cine ti-a spus ca ai probleme psihice? sau doar tu crezi asta?
Daca crezi ca ai probleme discuta cu psihologul de la scoala si vei afla daca chiar ai probleme sau nu.

| Pop_Alexandru_2000 a răspuns:

Crede in tine.Si ce daca esti doar un copil. Esti norocos cât esti copil. Si chestia cu învățatul la scoala nu totul e pentru note. Invata pentru tine. Succes

| Razvan131331 a răspuns:

Eu te-as sfatui sa te duci la un psiholog si un prieten de al meu a vea o problema de genul acesta si dupa 5 luni si-a revenit big grin