| alexandrutoxic a întrebat:

De o vreme am niste probleme cu fierea, dimineata cand ma trezesc simt amar în gură si cand mănanc grăsimi. Am incercat sa i ai gaviscon. Ce mi recomandati sa fac sa-mi treacă. Ce pot sa mananc dar fără grasimi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Dupa "bunul" obicei romanesc iei medicamente dupa ureche. Gaviscon [se scrie cu G (mare)] este pentru hiperaciditate si reflux esofagian (acid) cauzate de alte glande secretoare. Refluxul bazic este un reflux biliar, are loc atunci când lichidul produs în ficat numit bilă (lichid biliar) refulează înapoi în stomac și în esofag. Refluxul bazic nu se tratează cu antiacide (Gaviscon) sau inhibitoare ale pomepei de protoni, precum: omeprazol, esomeprazol, etc. Deci, mergi la medicul de familie care iti va da trimitere la un medic specialist care sa-ti faca analize. Acela iti va da remediul potrivit. Cat despre grasimi: manca produse care au mai putine grasimi: piept de pasare, crenvursti, legume (seara), fructe (seara si dimineata), etc.

| alexandrutoxic explică (pentru Salontanul):

Ce imi recomanzi, fiobilin sau colebil?

| Salontanul a răspuns (pentru alexandrutoxic):

Multumesc pentru funda dar nu brecomand nimic! Asta o face un medic dupa analize. Vezi ca este scris si sus: Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat." Tocmai pentru ca nu este normal sa recomanzi un medicament daca nu ai pregatire medicala si daca nu vezi ce are pacientul. Mergi la medicul de familie si el te va ajuta!

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Regim alimentar macar pentru 2-3 saptamani, fiindca risti sa faci o criza de colecist (fiere): fara grasimi, fara prajeli, fara afumaturi, fara alcool si sucuri

| CodrutElian1990 a răspuns:

Pe langa medicamente, fa o cura de ceaiuri biliare macar de o luna.