| bogdalex99 a întrebat:

Din lipsa unor decalotari continue am observat acum ceva timp ca nu mai pot decalota penisul complet ci doar pana aproape de finalul capului. Initial ma gandeam ca am fimoza dar dupa 2 3 zile usor in dus am reusit sa il decalotez complet si de atunci pot face asta oricand fara dureri, doar poate ca uneori aluneca mai greu nefiind lubrifiat. Cand decalotez pielea se strange multa si se intinde sub capul penisului mai jos nu reusesc pentru ca e ca si cum ar fi lipita. Problema e ca se strange multa acolo si e o senzarie ciudata. Nu am dureri sau ceva doar ca dupa ce imping poelea inapoi mai exact de ceva timp cand este putin in erectie sau chiar sa fie intre starea normala si starea de erecrie varful penisului nu mai este acoperit de acel preput mentionez ca doar o parte mica. Este normal? E posibil sa fie de la decalotarile astea continue pe care le-am facut? Sa am parafimoza? Nu prea am inteles ce reprezinta din ce am gasit pe net. Mentionez ca 20 de ani si sunt virgin.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| MihaiNicu23 a răspuns:

Multi adolescenti au aceasta problema, cand iti vei incepe viata sexuala nu vei mai avea aceasta problema.
Nu pare sa fie parafimoza deoarece cand se apropie de starea erecta, este normal ca pielea de pe glandul penisului sa nu il mai acopere decat foarte putin sau deloc, pe masura ce vei avea contacte sexuale glandul va ramane descoperit in stare erecta, si nu ai nici dureri.
In parafimoza, preputul retractat nu poate fi tras inainte pentru a acoperi glandul penisului in stare normala, nu erecta. Conditia se dezvolta cel mai frecvent atunci cand preputul este lasat retras in urma unei proceduri medicale (cum ar fi cateterizarea), sau dupa curatarea penisului unui copil. Glandul genereaza umflarea penisului, crescand presiunea asupra preputului retractat, care apoi devine prins. Presiunea tot mai mare impiedica vascularizatia, penisului, ceea ce ar putea duce la necrozarea tesutului.
Parafimoza este o urgenta medicala si este nevoie de tratament imediat. Tratamentul imediat implica stoarcerea glandul penisului pentru a micsora, astfel ca preputul poate fi tras inainte. In cazul in care aceasta tehnica nu functioneaza, penisul este anesteziat si preputul este decupat pentru a calma gatuirea. Mai tarziu, se recomanda circumcizia.

| bogdalex99 explică (pentru MihaiNicu23):

Dar uneori mi se pare ca in starea normala varful nu este acoperit dar capul este insa nu am dureri. Parafimoza implica 100 la suta dureri?