| anonim_4396 a întrebat:

Dupa ce fac dus am in cap foarte multe chestii albe,ca niste coji ( seamana foarte mult cu matreata, dar nu cred ca e matreata) problema e ca mi se duc si pe fata,pana acum credeam ca mi se decojeste nasul, dar am observat ca acele cojite sunt si pe sprancene, si sprancele ma mananca cam rau(la fel ca in cap ) ce sunt si cum scap de ele?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Catalina231 a răspuns:

In legatura cu cojile de pe nas ai dreptate, ti se cozeste nasul, si nu te ingrijora pentru ca la fel de normal este si pentru sparcene. Tuturor ne apar insa pot sa spun ca cel mai des apar in perioada pubertatii, cand impuritatile apar si tenul se schimba. (la fel de normal este sa fie insotita de mancarimi decente). Cat despre "matreata" este tot asa. Sunt momente, in special in adolescenta cand ea este cea mai densa. Deci sunt sanse ca acele coji sa apara din cauza trecerii in stadiul maturitatii.
Iar in cazul in care ai trecut de vreo 22 de ani, as zice sa te adresezi medicului.
rolling on the floor) Bafta!

| anonim_4396 explică (pentru Catalina231):

Am 15 ani rolling on the floor. Multumesc

5 răspunsuri:
| anamariarot a răspuns:

Poate ai psoriazis sau vreo dermatita, poate esti foarte deshidratat. Mergi la dermatolog

| anonim_4396 explică (pentru anamariarot):

Am fost suspectat de psoriazis, am si coatele (cotul stang) si degetele de la mana dreapta foarte uscate si solzoase, dar. nu reactioneaza pe baza de stres :/

| anamariarot a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu amana vizita la medic, o sa te ajute mai mult decat sfaturile de aici happy

| dermdoc a răspuns:

Poate fi dermatita seboreica sau psoriazis. Diagnosticul poate fi confirmat la medicul dermatolog asa ca nu ezita sa-i faci o vizita. Detalii despre ambele afectiuni aici:
http://primoderm.ro/......a-cronica/
http://primoderm.ro/articole/psoriazis-simptome-cauze-si-tratamente/

Succes!