| Nicu20005 a întrebat:

Salut Tpu.Ieri am calcat pe o furca cu piciorul stang si a intrat putin in talpa. Am spalat bine cu apa rana si dupa am dat cu spirt, dar s-a umflat, in jurul ei s-a inrosit pielea si acolo unde s-a "unit" pielea din nou s-a format o coaja neagra. Daca calc pe acel picior ma doare ingrozitor si incepe sa curga sange de la rana. Acum a 2-a zi nu s-a mai umflat, a ramas cum era. Vreau sa stiu daca e vorba despre vreo infectie si daca ar fi cazul sa merg la doctor.Rana in sine e foarte mica cred ca are 1 cm

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Lucian_Magnus_1980 a răspuns:

In orice astfel de probleme e practic o infectie, dar e sinuta sub control de sistemul imunitar. Dincolo de imunologia standard pe care o stim de la mosi-stramosi, exista inhibitori de prostaglandine (ketonal, ketoprofen) care reduc inflamarea si durerea. Daca ceea ce este negru nu are reactie tactila, e bine sa mergi instantaneu la medic, deoarece e tesut necrozat si nu e deloc ceva de bine.

| Nicu20005 explică (pentru Lucian_Magnus_1980):

Cum adica reactie tactila? aia e doar o coaja ca aceea care se formeaza pe o julitura

| Lucian_Magnus_1980 a răspuns (pentru Nicu20005):

Ala e sange coagulat. E normal. Te-ai julit prima data? happy Problema e cand carnea se innegreste.

| marin81 a răspuns:

Spirtul nu se pune nici o data direct pe rana, mai bine curatai cu rivanol si apa oxigenata/ Ar trebuii sa mergi la medicul de familie, sa iti faca injectie (antitetanos, nu stiu siigur) pentru infectii/ Oricum daca sa inrosit nu e de bine, du-te la doctor azi

| Bianca_Andreea_1997_N0MK a răspuns:

Nu cred ca e vreo infectie sau ceva mai ales ca ai aplicat imediat spirt, dar ar fi cazul sa te duci la doctor pentru ca poate fi ceva mai grav. Funda?