| whitehair a întrebat:

Este cineva dintre dumneavoastra care a reusit sa se lase de fumat? Si daca da, cum?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Da, eu.
Cum? Foarte simplu. Nu am mai fumat! Este singurul lucru pe care trebuie sa-l faci. Oricine poate sa se lase de fumat... Doar ca multi nu o fac de frica...
Iti recomand cartea lui Allen Carr - In sfarsit nefumator. Este o carte care iti deschide ochii, care iti aminteste ce gust oribil a avut prima tigara pe care ai fumat-o (nu-i asa?)... Iti arata cum acea tigara nu te ajuta cu nimic. Doar iti creaza o senzatie de panica si frica... E ca un drog... De fapt e un drog, nicotina... Ai nevoie de vointa doar vreo 5 zile... Si oricum poti face toate lucrurile care le faceai si pana acum... Si chiar mai multe. In special activitati fizice pentru care vei avea mult mai multa energie.
Uite un link catre cartea lui Allen Carr:
http://www.lovesite.ro/......se-90.html
Urmareste cu atentie instructiunile si vei deveni un nefumator fericit. Astept vesti bune!

14 răspunsuri:
IMPERIA
| IMPERIA a răspuns:

Sunt de acord cu @sese... lăsatul de fumat e un exercitiu de voinţă. E foarte simplu să renunţi la ţigări atunci când tu vrei să nu mai fumezi. Şi eu am fumat vreme de 15 ani dar le-am lăsat fără nici o problemă...Nu există nu pot ci doar nu vreau!
Mari succese!

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Sotul meu s-a lasat de fumat de 5 ani, fuma 2 pachete de tigari pe zi, intr-o zi a spus ''de maine nu mai fumez '' si nu a mai fumat.

kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

@whitehair - Tipul care a scris cartea pe care ti-am recomandat-o a fumat 33 de ani... Si a ajuns sa fumeze 100 de tigari pe zi. Iti spune clar in carte ca fumatorii sunt stresati in momentul in care nu au tigari... Tine de psihic. Am fost prostiti ca nu putem trai fara tigara. Putem trai! Si putem trai chiar mult mai bine... Avem mult mai multa energie... Economisim bani (gandeste-te cati bani dai intr-o viata pe tigari)... Si nu ne conduce o nenorocita de tigara! Faptul ca fumezi 10 tigari pe zi nu e neaparat ok... Citeste cartea. O sa-ti explice multe.

| eni a răspuns:

Vointa.Sotul meu dupa 10 ani s-a lasat de fumat.De pe o zi la alta.Si de atunci nu mai fumeaza. Daca vrei poti!

| sese a răspuns:

Am aproape 2 ani de cand am lasat tigarile (de la 3 pachete pe zi)
Reteta? depinde de vointa, sa ai preocupari diverse si cand chiar nu mai poti spune:"hai inca o zi". Nu incerca cu adjuvante:tigari electronice, plasturi, trabuce si alte vrajeli.Trebuie sa vrei ca sa poti, ti-o spune cineva care a fumat 30 de ani fara oprire de la o varsta mai frageda ca a ta si nu a facut-o din motive de boala sau altceva :s-a autoconvins ca fumatul face rau(si chiar face fizic rau-sigur la o anumita doza). Lasa-te acum cand este usor, va fi din ce in ce mai grei :nicotina este un grog care da dependenta (si in anumite cantitati ucide) iar gudronul din hartie te OMOARA cu zile.Bafta!
PS. Daca ai vreo relatie

| sese a răspuns:

Continuare:
daca... mergi la un spital de boli pulmonare sa-i vezi cum arata (bolnavii) si sa le vezi radiografiile(care partial le ai pe pachetul de tigari) sigur te lasi.
Din nou :bafta!

| kuka a răspuns:

Guma de mestecat + vointa

| dean a răspuns:

Asa cum spun toti ''vointa'' e pe primul loc si eu am fumat vreo 5 ani si acum ma bucur din plin. ce sa zic.BAFTA!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca reusesti sa mi spui si mie eventual imni dai reteta daca ai.......ha ha

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am fumat timp de vreun an de zile doar 2 tigari pe zi si intr-o zi am zis : gata!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mda, mai devreme (raspunsul de mai sus) nu am raspuns complet, asa ca sa te lamuresc:

Vechime in fumat : inceput la 21 de ani (1984), terminat de fumat cativa ani deja (adica prin 2005), fumat in medie un pachet pe zi! MOMENT IMPORTANT: incepand cam cu un an inainte, din vara lui 2004 am fumat timp de vreun an de zile doar 2 tigari pe zi si intr-o zi am zis : gata! acum ai inteles? succes si tie!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai am zis ca nu mai vreau, am auzit ca ti se ingalbenesc dintii si faci celulita de la tigari si m-am lasat. dupa o vreme iar m-am apucat, m-a tinut pana am terminat un pachet, dupa aia iarasi pauza cateva luni...tot asa.si tati a fumat cativa zeci de ani si de la o vreme l-au apucat tusele, se trezea noaptea si tusea de vai si amar. Dar s-a lasat, cred ca s-a speriat de tusea aia big grin Azi nu mai fumeaza de ani buni si nici nu duce dorul tigarilor.

| whitehair explică:

Ok, sa va dau amanunte:42 ani, pregatire medie, casatorit, doi copii, fumator de la 20 ani, mai precis din armata. Fumez maxim 10 tigari pe zi-iar acum intervine nebunia:daca le termin si nu am altele de rezerva devin irascibil, nervos, etc.Important e sa stiu ca am tigari. Daca stiu ca nu mai am, e belea.Multumesc tuturor celor care si-au gasit un pic de timp sa-mi raspunda.Best regards, Whitehair.