| johnatan123 a întrebat:

Mi-e tare frica de un anumit lucru. Am 14 ani si jumatate, nu sunt fumator, dar rareori se intampla sa fumez maxim o tigare - 2. Nu sunt dependent, nu simt nevoia sa fumez, se intampla o data la nu stiu cat timp, insa mi-e teama de ceva. Daca o sa fac niste analize, o sa se vada nicotina in sange? Sau in plamani, unde o fi ea. Am vazut pe 2-3 site-uri ca dispare, dar toate spun un timp diferit dupa care dispare (ba 30 de minute, ba 2 zile, ba o saptamana). Si mai e ceva, daca ma apas undeva mai sus de marul lui adam, in stanga putin (precizez ca nu ma jeneaza cand inghit, nu ma ustura, e ca si cand m-ar durea un muschi/os colo) ma cam doare. imi puteti da un "diagnostic"? Va rog frumos!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Brotacelul a răspuns:

Mai bine mergi la ORL... daca te doare, sigur e o problema acolo. E posibil sa fie doar un ganglion imflamat.

| ggghhghgh a răspuns:

Nu se mai vede la analize dupa un timp, te usura gatul poate chiar de la fum, bea niste ceiuri pentru a elimina substatele rele din plamani si niste strepsils pentru durere de gat.Nu mai fuma si vezi daca iti trece.

| johnatan123 explică (pentru ggghhghgh):

Repet, nu e vorba de usturime. ma doare cred ca ceva de pe la mandibula. ceva de sub barbie. intelegi? ma doare daca ma apasa acolo