| amluatcaprafoarterausimadoarecapu a întrebat:

Salut TPU,stiu ca am mai pus asemnea intrebari ca un prost dar astazi sa va spun ce-am patit,eram in oras cu mama varu si varamea, cand am urcat scarile la parcare la ultimu etaj erau cam vreo trei, imi batea inima tare si eu am zis sa vedem ce puls am cand am pus mana la gat am simtit ca mi s aoprit inima, si m-am speriat si am luat repede mana. cea fost asta?

inanite cu 7 luni in august am facut controale de rutina la sange la inima si mi-a zis ca sunt absolut normal si cu inima si cu totate organele. am facut 3 ekg si 5 seturi de analize ca sa ma conving ca n-am nimic.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| sosostore a răspuns:

Pai la 15 ani ar trebuie sa faci sport. tu esti inca in dezvoltare, cum se dezvolta inima si corpul tau daca nu faci sport? sincer iti recomand sport, nu in fiecare zi dar macar de 3 ori pe saptamana, si nu lua proteine, ai sa vezi ce bine o sa te simti dupa 3 4 luni, plus ca o sa iti intaresti organismul si nu o sa mai racesti repede sau sa ai alte dureri, e greu pana se obisnuieste organismul dar pana la urma o sa iti placa

10 răspunsuri:
| sosostore a răspuns:

Nu faci sport deloc? e posibil ca atunci cand pui organismul in miscare sa iti bata inima tare si chiar sa iti tremure corpul, daca tot vine vara nu iti strica niste plimbari prin parc, pe jos, cu rolele sau sa mergi la sala

| amluatcaprafoarterausimadoarecapu explică (pentru sosostore):

Da, nu prea fac sport am 15 ani, si mai merg cateodata pe jos asa, adica merg pe jos pe fiecare zi, dar numai pe jos

| Cosmin86 a răspuns (pentru sosostore):

"si nu lua proteine", DE CE sa nu ia proteine? proteinele se gasesc in aproape orice aliment in afara de fructe.

Daca mananca DOAR FRUCTE + apa toata ziua, o sa faca gastrita ( aia e SINGURA metoda sa nu ia proteine ).

Sau tu HABAR NU AI ce e aia o proteine, in ce alimente se gaseste si dai si tu sfaturi?

Copil mic...

| sosostore a răspuns (pentru Cosmin86):

Ma refer la pastile, multi gresesc cu proteinele, ia proteine fac o perioada si apoi se lasa, crede-ma ca sunt mai mare decat tine si am vazut ce fac proteinele, una e sa iei din alimente si alta e sa iei pastile, iar eu am facut sala ani de zile din cauza unei probleme la spate si nu vorbesc de pe pereti, de aceea vorbesc atunci cand stiu ca am trecut si eu prin astawinking

| Cosmin86 a răspuns (pentru sosostore):

Proteinele sunt sub forma de praf, nu de pastile.

"una e sa iei din alimente si alta e sa iei pastile", e FIX acelasi lucru.

Eu am luat 2 ani proteine si apoi am continuat fara si nu am observat nicio schimbare.

Am 27 de ani, aproape 10 ani de sport si citesc despre nutritie si suplimente des ( am peste 100 de seminarii de nutritie la care am participat ).

imi place ca tot insisti pe "pastile", cand proteinele ca supliment sunt sub forma de praf, asta arata cat de mult stii.

| sosostore a răspuns (pentru Cosmin86):

Cum zici tu, pastile, prafuri, nu toata lumea se intereseaza cum se procedeaza corect sau citesc despre nutritie si ajung sa se ingrase de nu ii mai cunosti,

| Cosmin86 a răspuns (pentru sosostore):

Exact, cand faci ceva te interesezi ca lumea, altfel si din mancare te ingrasi de nu te mai cunoaste nimeni, daca incepi sa mananci haotic.

Si suplimentele prafuri sunt tot din mancare facute, sunt doar mancare concentrata, atat.

| sosostore a răspuns (pentru Cosmin86):

Da, dar din pacate nu multi mai au rabdare sa se intereseze dinainte si mananca haotic si mai baga si pastile sau prafuri in ei si asa isi da organismul peste cap

| Cosmin86 a răspuns (pentru sosostore):

De-aia fosti colegi de facultate de la 80 kg au ajuns la 115... si nu 115 kg de muschi, ci grasime laughing

| sosostore a răspuns (pentru Cosmin86):

Exact. am vazut si eu cazuri si m-am speriat si e mai greu sa dai jos decat sa iei in greutate

| sosostore a răspuns (pentru amluatcaprafoarterausimadoarecapu):

Pai la 15 ani ar trebuie sa faci sport. tu esti inca in dezvoltare, cum se dezvolta inima si corpul tau daca nu faci sport? sincer iti recomand sport, nu in fiecare zi dar macar de 3 ori pe saptamana, si nu lua proteine, ai sa vezi ce bine o sa te simti dupa 3 4 luni, plus ca o sa iti intaresti organismul si nu o sa mai racesti repede sau sa ai alte dureri, e greu pana se obisnuieste organismul dar pana la urma o sa iti placa