| Lorelai990 a întrebat:

Salut tuturor! Am o întrebare, dacă ma puteți ajuta. Sunt proaspăt mămică de 4 luni și din iulie nu am mai avut contact sexual cu soțul meu pana acum vreo luna de zile, după care am simțit o ușoară mâncărime în zona intima pe care nu am prea băgat-o în seama și care semăna cu cea a unei candidoze vaginale, dar care s-a ameliorat. A doua oara când am avut contact sexual cu soțul meu, deci cam la o luna diferența am simtit din nou pe urma și mai tare senzația urmata de scurgere asemenea albusului de ou. Refuz sa cred ca soțul m-a înșelat în tot acest timp cât nu am avut contact sexual dar totuși daca poate a mai pățit cineva sa ma poată sfătui. Exista vreo posibilitate în care un bărbat poate face candida fara a o lua de la o femeie prin contact sexual? Pentru ca, știu ca noi o putem face mai ales în urma unui tratament antibiotic. Dar ei!? Mulțumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Si barbatii o pot face exact la fel ca femeile, fara a o lua pe cale sexuala, in perioadele de scadere a imunitatii, dupa un tratament cu antibiotice, din cauza unei igiene prea stricte.

| Dandinelle a răspuns:

O poti face si fara tratament antibiotic, si odata ce ai facut-o se recidiveaza. Ph-ul tau s-a schimbat dupa nastere iar in timpul lactatiei la fel se schimba, de aseamenea ai grija ce mananci pentru ca flora stomacala este sensibila (alimente acidice gen citrice, rosin etc) ce pot activa ciuperca. In orice caz, mergi la doctor sa ia o mostra, sa faca un papanicolau macar sa vada de infectii.
Exista pe piata multe creme care alina durerea si disconfortul, pentru amandoi.
Pe langa asta, nu-ti ignora sotul. Chit ca ai dat nastere, nu uita ca el e acolo langa tine, nu trebuie sa faceti sex vaginal tot timpul ca sa-l satisfaci, exista si alte metode de satisfacere iar sinceritatea si comunicarea merg mana-n mana. Daca ai Candida, anunta-l si pe el, pentru ca s-ar putea sa aiba nevoie si el de tratament.
Bafta

| anonim_4396 a răspuns (pentru Dandinelle):

Faza cu "se recidiveaza" este geniala. E prima data cand citesc acest verb la forma reflexiva. Desi, la cat de analfabeta este lumea de pe site, nu ma mai mira!

| Dandinelle a răspuns (pentru anonim_4396):

Hahahaha, de parca asta conteaza in contextul intrebarii. Sa fii sanatos, intreg la minte iti doresc si sa te ierti si pe tine cand nu cunosti termeni medicali. O zi buna.

| Mariushgv a răspuns:

Du-te la doctor si daca te mai doare dupa aia inseamna ca s-a culcat cu alta