| mucimov a întrebat:

Uite nu vreau chestii de genu "esti nebuna" sau asa....deci sunt foarte grasa am 1. 60 si 75 kg...toti colegii isi bat joc de mine, ma fac balena si nu mai stiu eu ce, in fine intr-o zi de nervi in baie la fete m`am pus sa vomit din voie, dupa a aflat toata clasa si atunci m`au facut toti bulimica in fine, nu sunt bulimica s`a intamplat o data faza asta. Dar ma intreb daca tot sunt asa grasa, as mai putea incerca sa fac asta dar o data pe saptamana, cam cat as putea sa slabesc intr-o luna, am incercat sa fac exercitii si sa tin diete, degeaba n`au avut efect deloc.Nu mananc mult, mananc normal 3 mese pe zi. -.-. So, nu radeti si voi sau sa spuneti cum am spus la inceput sa nu spuneti in fine sper ca imi raspunde cineva sincerthinking si nu vreau sa aud ca o sa devin bulimica ^^ bye bye.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Necuu a răspuns:

Iti recomand un regim strict, alergat dimineata exerciti alergat seara mananca salate legume batoane fitness mergi pe bicicleta fa sport.Alearga cel putin 1 ora dimineata 1 ora seara si de preferat mai fa exercitii in cursul zilei. Odihna multa seara dimineata mananci o salata si dupa incepi alergat exercitii inca o salata mai faci cateva exercitii, dormit 1 ora la pranz. dupa din nouxercitii, seara alergat 1 ora sua mai mult si o salata, un dus cald, si te culci, si tot asa. Fa chestia asta timp de vreo 2 saptamani si vei slabi minim 10 kg. Sper ca va functiona iti urez mult succes. Vreau fundita

4 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

Varsaturile autoprovocate conduc la distrugerea smaltului dentar, in special pe dintii frontali. La unele persoane glandele salivare, in special glandele parotide, pot fi marite semnificativ. Perturbarile hidroelectrolitice apar frecvent la persoanele cu bulimie care apeleaza la varsaturi autoprovocate sau consum de laxative si diuretice pentru a-si controla greutatea.

Pot aparea dereglari ale ciclului menstrual sau chiar amenoree. Deseori aceste probleme dispar odata cu restabilirea unui regim alimentar corect si eliminarea comportamentelor compensatorii, fara a fi necesar tratamentul medicamentos. Dilacerarile esofagiene, ruptura gastrica si aritmiile cardiace sunt cele mai severe complicatii ale bulimiei nervoase, putand fi fatale.
http://www.i-medic.ro/articole/bulimia-nervoasa

| andreyyya a răspuns:

Buna! Si eu am aceeasi problema ca si tine, adica imi doresc mult sa mai slabesc, m-am gandit ca ar fi o idee buna sa infiintam un o pagina sau sa fecem un forum destinat adolescentelor care doresc sa slabeasca. Acolo am putea sa ne impartasim experiente, sfaturi si sa intram frecvent sa ne spunem ce rezultate am obtinut, de la cate kg am plecat si cat am reusit sa slabim. Ma gandesc ca in felul acesta ne putem motiva unele pe altele atunci cand ne va fi greu si vom simti ca nu mai putem. Sa fie exclusivist adolescentelor care vor sa slabeasca. Ce zici? Am putea sa intrebam pe TPU sa vedem cine este de acord si impreuna sa formam o astfel de comunitate. happy:*

| raluk27 a răspuns (pentru andreyyya):

Exista deja o astfel de comunitate. "Slabute" se numeste. Dar nu e doar pentru adolescente, ci pentru femei de toate varstele. Acolo gasesti toate discutiile posibile despre slabit.

| andreyyya a răspuns (pentru raluk27):

Da stiu de aceasta comunitate, dar eu ma gandeam sa fim mai putine si doar adolescente.Sau am putea vorbi pe mess fiindca si eu am aceeasi problema ca si tine si stiu cate ceva despre asta. Ma rog era doar o idee! happy