| MihaiTheBest481 a întrebat:

Salut utilizatori TPU, mi-ati putea da va rog frumos ceva exercitii pentru a putea face tractiuni? La momentul de fata pot sa fac maxim 10-11 flotari legate, dar tractiuni nu pot face deloc. Vreau sa imi raspunda cei care poata sa faca tractiuni, ca sa am sfaturi din experienta proprie. O sa le incerc pe toate iar pe cel mai eficient o sa il declar castigator (Adica ii dau Funda)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| alesone18520 a răspuns:

Nu e chiar asa mare branza frate, dar raspunsul meu e lung happy. Inainte de a-ti spune ce ai putea sa faci, tine minte ca daca nu faci un exercitiu cu forma si tehnica corecta, il cam faci degeaba.
Lucrul pe care o sa ti-l spun merge cam la orice exercitiu pe care nu il poti face inca:
Cauta si fa progresii.
In cazul tau ai putea sa te antrenezi cu tractiuni australiene si tractiuni negative.
Tractiunile negative ar trebui sa te ajute extrem. Ce trebuie sa faci e sa te duci la o bara si sa sari direct sus(sau de pe un scaun), apoi sa te lasi jos cat de INCET poti. Ideea e sa iti dai drumul cat mai incet posibil. Ca sa le pui intr-un antrenament,
fa 3 serii cu pauze de 1 minut jumate intre. intr-o serie faci cat de multe negative poti, respectiv pana te arunci si cazi direct fara sa mai poti opune rezistenta. "Antrenamentul" asta il poti face de 5-6 ori pe saptamana si in aproximativ o saptamana, o saptamana si un pic o sa poti face primele tale tractiuni.
Tractiunile australiene le-am lasat la urma pentru ca trebuie sa beneficiezi de o bara joasa, cam la 70-90 cm de pamant. Trebuie sa te intinzi pe spate sub ea, bara sa fie in drept cu pieptul tau, sa te prinzi cu mainile si sa te tragi pana atingi cu pieptul bara.
Tot asa poti face 3 serii de cate poti, de 5-6 ori pe saptamana.

Sper ca te-am ajutat