| ReHo a întrebat:

Salutare! In 2021 am intrat la facultatea de calculatoare din sibiu. In 2022, am renuntat pentru ca am realizat ca nu-i de mine, facandu-se prea mult hardware decat software. De atunci si pana acum, am lucrat ca si freelancer, am m-ai ajutat oameni, dar nu am lucrat cu carte de munca pe undeva. Anul asta vreau sa ma inscriu din nou la facultate, dar de data asta la facultatea de info, pentru ca imi place programarea si m-am pregatit suficient. Intrebarea mea este, in timpul acesta de cand am renuntat, am mai fost asigurat la cnas? Pe cnas vad ca scrie ca sunt inca asigurat, dar multe cunostinte imi zic ca nu mai sunt. Am nevoie de adeverinta de la medicul de familie pentru a pune-o in dosarul de inscriere la facultate. Daca nu mai sunt asigurat, voi putea plati la medicul de familie pentru a primi acea adeverinta sau trebuie urmati alti pasi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Mergi personal la casa de asigurari din Băneasa si ei i ti spun daca esti asigurat sau nu, daca numai esti asigurat vei platii adeverinta este 15 sau 20 lei la medicul de familie nu este asa scumpă, dar daca esti asigurat va fi gratuit.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca pe site ul casei apari asigurat ce contează ce zic cunoscuții?

| 120bulevard a răspuns:

Boss nu mai esti asigurat, te duci la medicul de familie si platesti adeverinta ca e maxim 30 de lei, sucess!

| Sistemulxxl a răspuns:

Ai sa platesti adeverinta.

| ReHo explică (pentru Sistemulxxl):

Aveti idee cat costa?

| Sistemulxxl a răspuns (pentru ReHo):

Putin. Acum 3 ani era 4 lei. O fi 15 lei.