| Shadow136o a întrebat:

Salutare! Pe la jumătatea lunii august am fost operat de apendicita. Doctorul mi-a zis sa nu mai fac 2 luni efort, mi-a oferit chiar și adeverință pentru școala ca timp de 2 luni sa nu fac efort. Au trecut aproape 3 luni de atunci. Eu înainte de a ma opera faceam sala și acum ma gândesc sa ma reapuc. Culmea, in spital am stat o săptămână și am slăbit 5 kg. Când m-am uitat in oglinda mi-am pus mâinile în cap. Ar fi o idee buna sa trec acum la un efort ceva mai intens având în vedere ca mi s-a zis sa nu fac efort 2 luni sau sa mai aștept?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Eu am fost operat tot de apendicita, iar dupa 3 luni am jucat fotbal cu prietenii (portar). Am "incasat" o minge in burta si mi s-a rupt operatia. Complicatii grave, o noua operatie, dupa care am evitat asemenea "vitejii", mai mult de un an.

| Shadow136o explică (pentru Bula):

Ai simțit cum ți s-a rupt operația?

| Bula a răspuns (pentru Shadow136o):

Da, dar sangerarea m-a speriat mai tare (desi a fost relativ putina).
Totusi, n-a fost mare placere, am stat inca o saptamana la spital, dupa aceea inca aproape o luna... in casa. sad

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Poti sa faci gimnastica dar nu sporturi de contact. Eu am avut o operatie asemantoare (o vena care nu mai functiona mi-a fost extirpata cand eram tanar) si dupa o luna faceam efort fizic pentru ca eram militar si nu te ierta nimeni. Acum, vorba celui de mai sus, sunt oameni si oameni. Daca esti o persoana mai sensibila este destul de greu dar nu cred ca dupa 3 luni se mai desface operatia! La 50 de ani am fost operat pe toata burta si n-am patit asa ceva desi am cazut de pe bicicleta.

| Violleta2022 a răspuns:

Evita sala pentru inca 6-7 luni, dar poti merge la scoala la oar de sport, fiindca nu este acelasi efort ca la sala.

| Yuoia a răspuns:

NU!
Poti incepe cu ceva usor si treptat sa te antrenezi mai greu. In nici un caz dintr-o data efort intens. Doar daca nu vrei sa ajungi iar in spital si sa slabesti si mai mult.