| anonim_4396 a întrebat:

Sunt baiat, am 18 ani si as dori sa iau niste proteine pentru a creste atat in inaltime cat si in forta. Ce parere aveti de Scitec Nutrition, 100% Whey Protein Professional, 920 g, cappucino? Si cum se administreaza... Multumesc anticipat, dau funda.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| CuriousStuff a răspuns:

Sanse sa cresti in inaltime dupa 18 ani nu prea mai ai. Nu prea stiu nimic de suplimente nutritionale in afara de faptul ca iti strica sanatatea (inima, ficatul si poate rinichii si daca contin si ceva hormoni te deregleaza si d.p.d.v. hormonal). In rest trebuie sa aiba ceva prospect sau instructiuni de folosire.

| WhOo a răspuns:

Daca vrei sa-ti cresti forta lasa proteinele si apucate de sala, proteinele iti cresc mai mult masa musculara dar nu si forta. Degeaba vei avea muschis daca nu ai si forta in tine happy

| Cosmin86 a răspuns (pentru WhOo):

Serios? proteinele nu iti cresc forta?

apuca-te de sah.

| WhOo a răspuns:

Eu iti zic sigur ca m-am apucat de sala cu un prieten si el lua proteine si eu nu si el nu avea mai multa forta ca mine doar i-au crescut muschii mai repede decat mie

| Cosmin86 a răspuns (pentru WhOo):

Si proteinele maresc forta, dar e STUPID sa compari 2 oameni.

Cel mai LOGIC e sa-l compari cu el insusi.

Cat ridica/impingea acum 6 luni VS cat ridica/impinge acum, asa se masoara forta.

p.s. : si tu iei proteine, din mancare, tot proteine sunt. compozitia moleculara e FIX LA FEL.

| Ganditorull1999psalmi a răspuns:

Barosane, lasa astea ca au efecte adverse, poti chiar muri, nu te baga, las ca o sa cresti tu, baietii se opresc din crestere pe la 22 de ani

| Cosmin86 a răspuns (pentru Ganditorull1999psalmi):

Serios? poti chiar muri de la suplimente?

Alt copil mic care isi da cu parerea...

| Ganditorull1999psalmi a răspuns (pentru Cosmin86):

Daca nu stii aceste lucruri, ce cauti aici? sunt o multime de cazuri in care oamenii au murit din cauza ca corpul llor nu a suportt, daca nu stii asta du-te si intreab-o pe mama ta ca nu ai mai mult de 5 ani, si credeam ca in clasa a 3 a in care esti tu se studiaza abecedarul, du-te la scoala nu mai vinde fiare

| Cosmin86 a răspuns (pentru Ganditorull1999psalmi):

Tu le CONFUNZI cu STEROIZII!

Mai documenteaza-te copil mic.

Intamplator am 29 de ani si fac sala de la 16, asa ca stiu cu ce se mananca.

Nu mai fa confuzie intre SUPLIMENTE ( extrase din mancare ) si STEROIZI ( hormoni sintetici de crestere ).

| Ganditorull1999psalmi a răspuns (pentru Cosmin86):

Aaa pai zi ba asa, eu am zis ca sunt steroizi

| Boss_Flori_1997 a răspuns:

Eu ti-as recomanda tonotil deoarece fratele meu il foloseste tine pe post de hrana si te face mai puetrnic
sper ca te-am ajutat...primesc fundita?