| vmalex21 a întrebat:

Salutare TPU. Dupa finalizarea tratamentului cu aparat dentar doamna doctor mi-a lipit in spatele dintilor de jos o sarmulița metalica argintie numita retainer.Este normal? E adevarat ca rămâne pe viata? Mai sunt persoane care au trecut prin tratamentul ortodontic si au acest tip de retainer?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Frank51 a răspuns:

Se Pune la toata lumea care a avut aparat dentar, ca sa nu migreze dintii inapoi la pozitia naturala. La copii in perioada de crestere, retainerul se poate scoate dupa 3-5 ani.

| vmalex21 explică (pentru Frank51):

Asa mi-a spus și doamna doctor, ea îl are de aproximativ 10 ani.Am întâlnit insa și persoane care au primit numai gutiere(retainer mobil)după finalizarea tratamentului.

| Miruna333 a răspuns:

Da, este normal. Nu stiu exact cum se numeste dar cauta pe net retainer permanent si ar trebuie sa iti dea rezultate

| vmalex21 explică (pentru Miruna333):

Daca nu te superi ca te intreb, porti asemenea timp de retainer? Daca da, cum a fost acomodarea și cât ti s-a spus ca îl vei avea? Te-a deranjat la început?

| Miruna333 a răspuns (pentru vmalex21):

Nu mi-am dat inca jos aparatul dar cunosc cazuri.