| D0zzz a întrebat:

Se intampla ceva rau daca ma mai spal cateodata 2 zile la rand pe cap? (de exemplu, daca m-am spalat ieri si ma spal si azi) risc ceva?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
13 răspunsuri:
| AlinaaAli a răspuns:

Buna,
Intr-adevar, este parul mai frumos daca il speli zi de zi sau la douza zile, insa nu este indicat din cauza ca firul de par se subtiaza si o sa inceapa sa iti cada!
Daca folosesti des fixativ, gel, spuma, sau ulei, este nevoie sa il speli aproape zilnic, insa incearca sa il speli macar la doua zile pentru ca nu este prea sanatos pentru par sa fie spalat asa des!

| D0zzz explică:

Este vorba doar de o zi, nu tot timpul.

| Georgyyyyyyy a răspuns:

Nu.nu risti nimic.din contra e vorba d frumusetea ta...dar ai grija si cum te spel isa nu afci matreata.te poti spala oricand k nu vei apti nimic!:*

| deedeetzi a răspuns:

Ti se ingrasa mult mai repede parul happy Daca te speli azi, maine, si poimaine nu te speli, va fi gras, de zici ca nu te-ai spalat o saptamana happy
De riscat, nu risti nimic.

| Nostradamuss a răspuns:

Sa superi paduchii din cap.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu este bine sa-ti speli parul atat de des, deoarece va sensibiliza firul de par si se va rupe, ducand astfel la caderea lui.In plus,spalandu-l atat de des,vei stimula secretia de sebum(intrucat parul si scalpul vor deveni uscate), se va ingrasa si va deveni mai pretentios.Cel mai indicat este ca parul sa fie spalat de doua ori pe saptamana, nu mai mult.In rest, nu risti nimic.Numai bine.

| LifeIsColour a răspuns:

Pai depinde,daca ai parul lung poate incepe sa cada,eu evit sa imi fac baie atat de des cu toate ca am probleme cu parul,mi se ingrasa foarte repede. Daca problema ta este tot parul gras,iti recomand sa iti faci baie cat mai rar,cu cat iti faci mai des, cu atat o sa ti se ingrase mai rau si mai repede, sau poti incerca sa iti dai cu zeama de la o lamaie inainte de a face baie cu vreo 30 de minute,am inteles ca functioneaza. Oricum,nu este bine ceea ce faci, tot parului tau ii dauneaza, cred ca iti place sa ai parul des nu?winking

| JamilaGizeh a răspuns:

Risti sa ramai cu 3 fire-n cap.laughing

| CityOfSatan a răspuns:

Da,stiu de la un specialist ca parul cade daca este spalat foarte frecvent, ai putea sa il speli o data la 3 zile.Dar o data la 2 zile e prea mult.Succes!

| Ðσℓℓɴιηנα a răspuns:

Risti sa ti se ingrase parulhappy. Din cate stiu eu, si din ce mi-a mai spus si mama si profa de bio, nu e bine sa te speli prea des pe cap deoarece risti sa ti se ingrase parul mai repede.

| EuTeAjutÎnPermanenta a răspuns:

Nu. Nu normal că nu rişti nimic, poate să răceşti puţin, dar mai mult nu.
Nu-ţi face griji. La revdere. Sper că ţi-am fost de ajutor

| Angellx3 a răspuns:

Nu, nu risti nimic. Dar eu te sfatuiesc sa te usuci pentru ca vei racii, si eu ma spal la 2 zile si nu am nimic pentru ca ma usuc cu feonulwinking

| JokerKod a răspuns:

Asa ma spal si eu pe cap, se ingrasa parul si vei fi nevoita sa il speli in continuu devenind o obsesie ca la mine, cel mai bine spala-te o data la 2 zile dupa aia la 3 la 4 si tot asa pana ajungi la 6-7 zile! Bafta!