| anonim_4396 a întrebat:

Sper că am ales bine categoria. Săptămâna trecută am lipsit de la școală din cauza unei răceli teribile(nasul înfundat, nu puteam nici să îl suflu, urechile înfundate, auzeam destul de prost, etc.). Acum mi-a trecut, întrucât am luat medicamentele care mi-au rămas de la un tratament anterior în urma unei răceli cu aceleași simptome. Deci nu am fost la niciun medic, am preferat să nu ies deloc din casă să mă fac bine.
Problema ar fi... cum îmi motivez absențele? Diriginta știe că am fost răcită, și încă mai am nasul puțin înfundat, dar mi-a spus să aduc scutire. Mai pot să mă prezint la medicul de familie dacă nu mai am aproape nimic, și nu am nevoie de consultație? Cum se procedează? Am nevoie de programare, bani, ceva? Menționez că părinții sunt plecați acum din localitate.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| onasis1961 a răspuns:

Bine,bine,parintii sunt plecati, dar tu nu locuiesti cu nimeni major care sa-i confirme medicului de familie ca ai fost racita real?

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

"Art. 113. - (1) Prezenţa beneficiarilor primari ai educaţiei la fiecare oră de curs se verifică de către cadrul didactic, care consemnează în catalog, în mod obligatoriu, fiecare absenţă.
(2) Motivarea absenţelor se face de către învăţătorul/institutorul/profesorul pentru învăţământul primar/profesorul diriginte în ziua prezentării actelor justificative.
(3) În cazul elevilor minori, părinţii, tutorii sau susţinătorii legali au obligaţia de a prezenta personal învăţătorului/institutorului/profesorului pentru învăţământul primar/profesorului diriginte actele justificative pentru absenţele copilului său.
(4) Actele pe baza cărora se face motivarea absenţelor sunt: adeverinţă eliberată de medicul cabinetului şcolar, de medicul de familie sau medicul de specialitate, adeverinţă sau certificat medical eliberat de unitatea sanitară în cazul în care elevul a fost internat, cererea scrisă a părintelui, tutorului sau susţinătorului legal al elevului, adresată învăţătorului/institutorului/profesorului pentru învăţământul primar/profesorului diriginte al clasei. Numărul absenţelor care pot fi motivate, fără documente medicale, doar pe baza cererilor părinţilor, tutorilor sau susţinătorilor legali, nu poate depăşi 3 zile pe semestru, iar
cererile respective trebuie avizate de către directorul unităţii de învăţământ. Toate adeverinţele medicale trebuie să aibă viza cabinetului, care are în evidenţă fişele medicale/carnetele de sănătate ale elevilor.
(5) Actele pe baza cărora se face motivarea absenţelor vor fi prezentate în termen de maximum 7 zile de la reluarea activităţii elevului şi vor fi păstrate de către învăţătorul/institutorul/profesorul pentru învăţământul primar/profesorul diriginte, pe tot parcursul anului şcolar.
(6) Nerespectarea termenului prevazut la alin. (5) atrage, de regula, declararea absentelor ca nemotivate." - SURSA = R.O.F.U.I.P. aprobat prin Ordinul MEN nr. 5115/15.12.2014 de la linkul :
http://www.isjmm.ro/......rofuip.pdf

Părinţii pot motiva absenţele de la maxim 3 zile/semestru!
Dacă ai lipsit mai mult de 3 zile, atunci trebuie să mergi la medicul de familie şi să ceri o Adeverinţă medicală/Motivare :)
"Regulile" depind de medicul tău de familie : unii vor să-ţi faci Programare ( o faci telefonic ), dar poţi încerca să mergi şi fără programare...
Bani NU îţi trebuie deoarece NU trebuie să plăteşti nimic!

Toate cele bune.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Incearca sa il rogi frumos pe medicul de familie sa-ti ofere o scutire pentru acest interval. Explica-i situatia si poate va intelege. Oricum 3 zile poti fi invoit fara scutire, daca parintii tai cer acest lucru. Ultima solutie(nu e cea mai buna):cauta un traficant de scutiri. FUNDA?