| anabelisa a întrebat:

Sunteti pro sau contra avortului?
Argumentati

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| a3e6u9 a răspuns:

Eu sunt pro libertatea femeii de a decide dacă vrea avort sau nu. Mai mult, îi respect decizia, oricare ar fi ea, tocmai fiindcă nu e treaba mea.

46 răspunsuri:
| LegionarulRoman a răspuns (pentru a3e6u9):

Atunci un om poate avea dreptul de a se sinucide(fapt dovedit tot mai des de eutanasie),ceea ce nu-l are, fiind un fapt antisocial asemenea avortului, care este crima in toata regula. Fatul sau embrionul care se afla in ea are si el dreptul la viata cum are orice om.Din punct de vedere stiintific, fatul nu mai este corpul ei, insa este legat de mama(motiv pentru care mama prezinta o deosebita afectiune fata de pruncul nou nascut) asa avortul este un atac asupra unei fiinte vii.Crima!

| a3e6u9 a răspuns (pentru LegionarulRoman):

Îmi arăți și mie legea care zice că nu ai dreptul de a te sinucide? happy
Asta ar fi foarte tare. De curiozitate, femeia are dreptul de a se împiedica și de a cădea pe scări, producând un avort spontan?

| KodrutZ a răspuns (pentru LegionarulRoman):

Nasterea de copii rezultati din violuri ale tatalui asupra fiica-si, in Moldova, familie lipsita de posibilitati, cazuri relatate in presa. Crima!
Incorsetarea stupida a unei probleme foarte complexe in gindirea rigida crestina radicala, care cauta studii mai mult sau mai putin credibile doar pentru a imbraca niste principii ramase in urma cu mii de ani. Crima!
P.S. Da, timpenia cu avortul pentru cariera e o crima si aia, nu sustin avortul, dar nici nu sar de cur in sus cu doamne-doamne si alte argumente stupide.

| anabelisa explică:

Pentru toti cei care nu faceti decat sa purtati discutii in contradictoriu fara niciun rost, doar ca va consumati la maximum:faceti bine si va linistiti, pentru ca fiecare are parerea lui si nu trebuie judecat nimeni dupa ceea ce afirma.
Nu am crezut ca acets subiect va strani atatea controverse intre utilizatori, chiar nu aceasta a fost intentia mea!

| LegionarulRoman a răspuns (pentru KodrutZ):

Cazurile de mai sus sunt delicate si prefer sa nu ma pronunt.

| KodrutZ a răspuns (pentru LegionarulRoman):

Ar fi mult mai simplu ca totul sa fie alb sau negru, nu? Din pacate, nu e...

| LegionarulRoman a răspuns (pentru a3e6u9):

Pai nu exista.Insa este un fapt anti-social (care iti taie firul definitiv) la fel ca si avortul.Consider ca nu exista termenul de sarcina nedorita(decat in caz de violuri), astfel ca, nasterea copilului plamadit in corpul tau este o obligatie, provenita dintr-o actiune mai responsabila sau iresponsabila.Pruncul trebuie nascut.Ca aoi o sa-l parasesti sau il dai la orfelinat, este treaba ta, dar macar sti ca l-ai nascut si nu o sa ramai cu pacate pe constiinta(desi si nasterea de prunci si neingrijirea lor ereprezinta un pacat in Fata Domnului). Este cunoscut sindromul viselor si vedeniilor cu copii avortati, la femeila care au avortat, care regreta din tot sufletul fapta.

| LegionarulRoman a răspuns (pentru KodrutZ):

Da.Insa nu ma pronunt deorece nu stiu pozitia bisericii si parerea Sfintilor Parinti despre acest fel de avort. Spre exemplu,la ortodocsi, femeia care naste si moare la nastere pentru a da viata, este considerata martira si mantuita, deorece este sacrificiul suprem, al mamei. Fiind un credincios ortodox privesc lumea prin acest aspect.

| LegionarulRoman a răspuns (pentru a3e6u9):

"De curiozitate, femeia are dreptul de a se împiedica și de a cădea pe scări, producând un avort spontan? "

Mi se pare un pic de ipocrizie, ceva de genul: "masina este proprietatea mea, asa ca eu merg prin oras cu 80 la ora ca asa vreau muschii mei, atata timp cat sunt in masina mea, care este proprietatea mea".

| KodrutZ a răspuns (pentru LegionarulRoman):

Biserica e impotriva dintr-un fapt foarte simplu - un copil in minus, un posibil viitor cotizant in minus. Daca ai fi cu adevarat credincios ortodox, ar trebui sa te doara la trei metri in fata de pozitia organizatiei mafiote care a ajuns bor...

| LegionarulRoman a răspuns (pentru KodrutZ):

Pai da, ma doar in cot deorece BOR a devenit tot mai eretica.Insa este necesara pentru functionarea bisericilor si manastirilor.Cu cotizantul in minus nu sunt de acord, deorece pe familia mea nu a obligat-o nimeni sa dea taxe pentru nunta, botez etc singura taxa fiind cultul. spre deosebire de sectele care practica fonciirea :10% din venitul total.

| a3e6u9 a răspuns (pentru LegionarulRoman):

Da, e o treabă, ai putea să impui limită de viteză la căderea femeii pe scări. laughing

| LegionarulRoman a răspuns (pentru a3e6u9):

Misto metoda de interpretare. Femeia o data ce are un copil in ea, are resposabilitatea sa-l nasca! Daca se arunca intetionat pe scari reprezinta tot crima, incercand sa ataci integritatea pruncului, si pe deasupra mai mori draq si tu.

| a3e6u9 a răspuns (pentru LegionarulRoman):

Știi, problema e că s-a încercat interzicerea avorturilor, Ceaușescu a făcut asta. Crezi că a rezolvat ceva? Absolut nimic, avorturile au continuat să se facă, în condiții nu prea bune.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru LegionarulRoman):

Ai fi surprins să afli că nu mi-am tras-o nici măcar cu unul, nu?
Tot metodele contraceptive, cu tot cu efectele lor, sunt cu mult mai puțin mai rele decât ce poate lăsa în urma lui un copil.
Cu tot cu cărțile tale, bravo că îți place să fii informat, dar trebuie să știi și de unde să selectezi.
Corpul reușește prin timp să treacă de efectele negative.

| teodosie a răspuns:

Sunt impotriva avortului. AVORTUL sau mai bine zis PRUNC UCIDEREA este o crima imensa care se infaptuieste impotriva unei fiinte lasate de Dumnezeu si care nu se poate apara. Este cumplit cand pantecele mamei devine mormant!