| User252426 a întrebat:

Tarantula este veninoasă? Dacă da poate ucide oameni? Îmi este frică de ele. Pe net se spune că nu ucide veninul lor cauzând doar dureri mai puternice.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Daca pe net scrie in diferite articole de specialitate ca veninul nu ucide, de ce intrebi daca mor oameni? Si contrar a ce spun unii mai sus, exista tarantule in Romania. https://ro.wikipedia.org/wiki/Tarantula_rom%C3%A2neasc%C4%83

| gabicoo a răspuns:

In Romania nu exista asa ceva in natura! Poti intalni una doar daca scapa de la detinatotul uneia! Daca nu stai la bloc nu esti in pericol!

| anonim_4396 a răspuns (pentru gabicoo):

Slavă Domnului că la noi nu există astfel de creaturi hidoase. happy
Dar de ce spui că dacă "nu stăm la bloc" ce să caute o tarantulă mai ales la bloc?
Iar cele deținute de proprietari oricum bănuiesc că nu mai au în ele veninul. Am înțeles că el se poate totuși scoate din ele și așa ar și fi normal, dacă vrei să aduci chestii veninoase din junglă în societate.
Nu că societatea actuală ar fi mai civilizată sau nu ar avea propriul ei venin mult mai letal.

| ReddY25 a răspuns:

Da

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cele mai multe tarantule sunt inofensive pentru oameni. Însă, pot provoca iritații. Am găsit pe Wikipedia informația respectiva!

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Really? Chiar nu te poate ucide veninul unei tarantule?
Am vrut întotdeauna să caut informații despre ea, dar știind că acolo ar fi arătat fotografii cu ea, nici nu am curajul să-i scriu numele pe google. Dar chiar nu mă așteptam a fi ea chiar așa inofensivă. happy

| Alex00615 a răspuns:

Este veninoasă dar nu am auzit cazuri de persoane care sa moara de la veninul ei. Ba chiar mai mult, unele sunt chiar docile și pot deveni animale de companie