| BeInnocent a întrebat:

Tin o dieta.As vrea sa imi spuneti daca va functiona.

Dimineta: cereale de grau+iarut+stafide
gustare:mar
Pranz: Piept de pui la gratar + rosii
gustare:mar si un morcov.
Cina( ora 5 ):Un iaurt.
Cam cate kg voi reusi sa slabesc in 6 saptamani si 2 zile? Fac si sport.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Zenithf a răspuns:

Nu va functiona pentru ca ai exclus total lipidele (grasimile). Si de ele are nevoie organismul, la fel de mult ca si de celelalte. Exista vitamine pe care nu le poti asimila daca nu manci si ceva mai gras. Deci mai baga, mai ales dimineata sau la pranz, o felie de paine cu unt, o portie de peste, o canita de nuci, seminte, alune.
Cina nu la ora 5, ci la 3 ore inainte de culcare, banuiesc ca nu te culci la ora 8, nu?
Asa, inca un lucru foarte important de care nu ai pomenit: activitatea fizica. De fapt, noua piramida a alimentatiei a reparat aceasta greseala, si a pus la baza dietei (echilibrate) activitatea fizica si controlul greutatii.
Ghideaza-te si tu dupa asta: http://www.google.com/......tp?/imgres

| BeInnocent explică (pentru Zenithf):

Dimineata consum si migdale.E bine?

| Zenithf a răspuns (pentru BeInnocent):

Pare o dieta destul de echilibrata, acum nu stiu daca cantitativ acopera necesarul zilnic. Vezi ce zice aici: http://www.slabsaugras.ro/......-2601.html
Ideea este ca, daca cobori sub un anumit prag, risti sa iti afecteze permanent metabolismul si sa ajungi sa suferi de diverse afectiuni.
Un lucru dupa care te-ai putea ghida este: ti-e foame cand te ridici de la masa? si: cat de foame ti-e la 1, 2, 3 ore de la masa? Daca esti infometat majoritatea timpului, atunci poti fi sigur ca nu mananci suficient.

| Zenithf a răspuns (pentru Zenithf):

Inca un lucru pe care l-am uitat: acest lucru cu privire la foame este valabil la oamenii sanatosi. Odata metabolismul afectat, poti sa nu mai percepi nici foamea la fel.

4 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

La prima vedere, ai toate sansele sa dai jos 6 kg, dar nu uita ca o dieta se face si cu acordul unui medic.