| MartinAlabert a întrebat:

Un caine te poate scapa depresie?
Ma simt singura si am nevoie de cineva sa ma scoata din casa. Si m-am gandit ca cainele o sa ma scoata afara, nu eu pe el laughing.
Ajuta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Poti iesi si fara caine. Numai daca vrei.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Bun un caine. Si ceva sport.

| untu a răspuns:

Mananca o tableta de ciocolata neagra amaruie! Tu treci intr-un moment greu si ai o depresie? Citeste asta si sa te ajute rugaciunea asta facuta acasa care alunga depresia si o sa te linisteasca! http://ortodoxia.rol.ro/......68916.html

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Mai bine un baiat. Ai o gramada de avantaje asa:

- Scapi de depresie
- Te scoate din casa
- The phute
- NU trebuie sa-l intretii ca pe un caine, are ma-sa grija de asta.

| Th3AbSinTh3 a răspuns:

Cauti un motiv sa-ti iei un caine? laughing
Da, te poate ajuta...

| MaliciousDeath a răspuns:

Daca esti doar deprimata, da, ajuta.

| tintareco a răspuns:

Animăluţele de companie, mai de grabă te ţin în casă şi nu "te scot afară", pentru asta ai nevoie de voinţă şi de un ţel, în rest psihologul...

| Sparky1 a răspuns:

Cainii te pot ajuta sa scapi de depresie si te pot ajuta sa zambesti. Dar daca vrei un caine trebuie sa iti asumi responsabilitatea, sa il ingrijesti si sa ai grija de el.
Depinde de ce iti doresti: sa ai pe cineva langa tine doar pe moment sau sa ai un prieten pe viata.

| Majer_Emese_1962 a răspuns:

Da poate ajuta, pe langa tratamentul prescris de psiholog sau psihiatru in functie de diagnosticul pus de specialist...dar un caine sau pisica este un angajament care tine cativa ani 10-20 si s-ar putea ca sa nu fii in masura sa te angajezi la asa ceva