| Iubireameamika a întrebat:

Va rog ajutati-ma. Ce pot sa fac sa nu mai sforai? Din cauza asta mi-e rusine sa dorm cu iubitul meu si el a bagat de seama in prima noapte ca sforai, de atunci evit sa dorm cu el... cum pot scapa de sforait, nu beau, nu fumez, de la 14 ani sforai dar inante era doar cand eram obosita, acum de 1 an sforai non stop si foarte tare. Ce imi recomandati?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| darrio2007 a răspuns:

Si el sforaie, stai linistita. Ii recomand lui dopuri in urechi, de la farmacie daca il deranjeaza.

10 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Oricum te-a auzit deja dacă a fost cazu, deci ce rost mai are acum să te ascunzi? du-te la medic eventual, sforăitul cam indică o problemă mai ales la asemenea vârstă

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Mergi la orl deoarece sforaitul indică probleme cu polipii si tu nu poti respira pe nas respiri pe gura si apare sforaitul, intr-adevar este urît sa auzi o fată sforăind ca un barbat, dar nu este vina ta ci a unei dereglări, ce varsta ai?

| Iubireameamika explică (pentru CristiDinBucuresti):

25 de ani, uneori imi spune ca sforai mai incet, alteori mai taresad. De mica sforai de la 13 ani cam asa sad

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Iubireameamika):

Si nu ai mers niciodata la medic? La orl? Sa te consulte, mergi acum la medic adica zilele astea si vezi ca sigur se trateaza ceea ce ai tu, esti din Bucuresti?

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Cumpăra ti picaturi de nas si pune seara in nas picaturi care vor desfunda nasul.

| Sonia822 a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Gresit, dau efecte secundare dupa 5 zile

| Violleta2022 a răspuns:

Sa slabesti!
Nu, nu glumesc! S-a dovedit deja ca persoanele supraponderale (grasute) si cele obeze sfaraie, deoarece au grasime pe esofag si "supapa" nu se mai inchide complet.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Cură de slăbire.

| Bizon95 a răspuns:

Exista la marmacie nustiuce chestie anti-sfoarait, un spray parca

insa solutia CEA MAI BUNA e sa mergi la doctor, sforaitul se poate corecta in multe cazuri, mai ales daca ai deviatie de sept, care e naspa permanent pentru ca impiedica respiratul normal

| Sonia822 a răspuns:

Nu prea multe, te-ai lovit la nas in trecut? daca e deviatie de sept, chiar si usoara (ai primit o minge in fata, de exemplu) se opereaza... Dar sunt pe net, am vazut, niste dopuri micute care ``cracaneaza``nara, si nu mai sforai, transparente, legate intre ele cu o tortita. Cauta pe google dispozitiv anti sforait