| DyaNa1337 a întrebat:

Va rog daca ma puteti ajuta, de ceva vreme (nu prea am dat importanta pana acum), mi se decojeste pielea de pe fata, e ca si cum as fi stat vara la soare, numai ca pielea decojita este in dimensiuni mult mai mici, si se vede foarte foarte urat, si de pe aproape toata fata(nas; zonasprancenelor; frunte, putin pe obraji; mai peste tot) mi se decojeste, faza e ca daca dau cu unghia sau cu ceva sa inlatur, parca nu se mai termina, apar mult mai multe, si chesti asta imi apare mai mult dupa ce ma spal pe fata, sau pe cap si atunci e cel mai vizibil, stiti tratamente sau orice prin care pot inlatura pielea decojita care, parca nu se mai termina. si nici macar nu stiu cum de a aparut sad

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Ai tenul uscat, iar frigul, aerul rece si uscat, precum si apa si sapaunul, toate agraveaza problema. Ar trebui sa nu te mai speli cu apa pe fata, adica nu cu apa de robinet, care usca pielea si mai tare, si sa folosesti niste masti si creme hidratante pentru piele. Ce masti si creme ar fi mai bune vei afla de la un specialist.
Ar trebui sa mergi la un medic dermatolog ca sa excluzi varianta ca ar putea fi o infectie sau o micoza.

| MindFreak a răspuns:

Si mie mi se intampla la fel, dar ma sterg foarte usor cu prosopul, doar il pun sa absoarba apa. Daca te stergi puternic, e normal sa te decojesti mai rau. O sa iti dispara aproape de tot daca nu mai insisti pe zona aia.

| ѕოiℓε01 a răspuns:

Eu cred ca cel mai bine ar fi sa te duci la medicul dermatolog (el este singurul care stie din ce cauza ti se decojeste pielea si poate sa iti dea un tratament mai bun) asa daca iei un medicament nerecomandat de doctor poate sa iti faca mai rau! te pup si insanatosire grabnica!

| Shery a răspuns:

Si mie mi se decojeste, asta pentru ca nu acord importanta hidratarii pielii, mai ales in sezonul rece. Foloseste o crema foarte hidratanta in mod regulat si o sa fii OK. A, si sa nu te speli cu sapun pe fata. happy

| Roooxaneeelllll a răspuns:

Pai s-ar putea sa fie de la frig si ar trebuie sa te duci la farmacist sa vezi ceti recomanda sau poate e tenul pre uscat˛winking

| LoOran_1745 a răspuns:

Am avut si eu, mi-au trecut de vreo 2-3 zile, am fost la dermatolog si a spus ca este o iritatie. Mi-a spus sa nu ma spal cu sapun pe fata si sa nu mai pun esarfa sau altele care sa imi acopere fata. Mi-a dat reteta cu AERIUS 5mg si ADVANTAN Unguent. Sunt foarte bune mai ales crema, o poti folosi regulat pentru a nu mai aparea chestile astea nasoale.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu se mai termin, si asta pentru ca-ti lipseste ceva (vitamine, etc din organism). E o problema de sanatate, trebuie tratata. Asa ca, te sfatuiesc sa te duci la doctor.
Sanatate!