| anonim_4396 a întrebat:

VA ROG RASPUNDETI! Buna! Astept raspuns rapid! Am putina lipsa de calciu ionic nici macar 1% si ma inteapa iima adica ma doare si cred ca respr greu.Asa e normal? Daca puteti sa imi dati si un site,,,, Si cineva cu experenta. FUNDA!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| SaveTheNature a răspuns:

Pe majoritatea oamenilor ii mai inteapa inima.
Important este sa nu ai palpitatii adesea, sau dureri in piept.
Este foarte foarte important sa nu fumezi, pentru ca afecteaza inima mai mult decat orice. Este foarte important sa nu te stresezi, pentru ca si stresul afecteaza inima.
Si bineinteles consuma calciu in mod regulat, si magneziu si potasiu.
Acestea 3 in combinatie fac minuni pentru inima.
Bineinteles pentru inima este extraordinar de buna si coenzima q10 de la farmacia naturista.

| anonim_4396 explică (pentru SaveTheNature):

Multumessc! Am 11 ani!

6 răspunsuri:
| Empathizer a răspuns:

Mergi la medicul care ti-a recomandat analizele la care a iesit scazut calciul ionic, ca sa-ti recomande tratament. Daca calciul total a iesit normal, e o tulburare pe metabolismul calciului, cel mai probabil, la varsta ta, din cauza deficientei de vitamina D. E necesar ca medicul sa vada si alte analize pe care le-ai facut (fosfataza alcalina, fosfor seric, calciu total, magneziu seric) ca sa poata stabili tratamentul curativ. Nu ai nicio boala de inima.

| anonim_4396 explică (pentru Empathizer):

Multumesc! Am 11 ani!

| Empathizer a răspuns (pentru anonim_4396):

La 11 ani e valabil tot dce ti-am scris mai sus. Esti intr-o perioada de crestere si ai nevoie de suplimente cu vitamina D si calciu. Trebuie sa te consulte medicul tau, ca sa observe daca ai si semne osoase de rahitism, si sa vada rezultatul analizelor, pentru a decide dozele si calea de administrare a vitaminei D (injectii sau pastile).
In anii care urmeaza ai grija sa mergi la mare in fiecare vara, pentru ca pielea ta sintetizeaza vitamina D sub actiunea soarelui, in perioada de bronzare. Ai grija sa nu consumi produse degresate in perioada de crestere, pentru ca colesterolul sta la baza sintezei vitaminei D in organism (indispensabila pentru o crestere normala a oaselor) si la baza sintezei hormonilor steroizi (hormonul de crestere, hormonii sexuali si alti hormoni).

| marcous a răspuns:

Da, e normal.
10 zile calciu efervescent, zece zile pauza si apoi inca 10 zile de calciu efervescent.
Comprimatele sa fie de 500 mg, nu comprimate pentru copii.

| anonim_4396 explică (pentru marcous):

Multumesc!