| anonim_4396 a întrebat:

URGENT! Am lipsa de calciu ionic si mi se pare ca respir greu.Chiar respir sau dor e o senzatie specifica lipsei de caciu? Ma mai inteapa inima, tot de la lipsa de calciu (un doctor a spus ca de la lipsa de calciu ionic e problema cu inima.).

7 răspunsuri:
| michelia a răspuns:

Da, chiar respiri mai greu. Si pentru ca mereu te urmaresti, te obsedeaza si respiri si mai greu. E ca un cerc vicios.
Te inteleg pentru ca si eu am avut tetanie de cind eram mica. Ai pe linga intepaturi si probleme cu tahicardia( iti bate inima prea repede)?
Eu am tinut tratamente mereu cu calciu ( de la calciu injectabil pina mai recent la calciu cu D3) dar si cu magneziu!, tocmai datorita simptomelor pe care le descrii.
Exista glutamolactat de calciu si magneziu injectabil, asociat cu vitamina D ( tot injectabil) care are efect excelent intr-o cura de 10 zile.
Acum mi s-a redus problema si fac tratament cu calciu de la nicomed si magneB6, cite o tableta pe zi.

| anonim_4396 explică (pentru michelia):

Dar respir greu in reallitate sau doar e os senzatie?

| michelia a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, respiri mai greu. Dar asa cum am spus, esti atit de preocupat de asta incit iti amplifici problema pe fond nervos.
Vorbeste cu medicul tau pentru varianta aia injectabila si cu magneziu.

| anonim_4396 explică (pentru michelia):

Si ma pot sufooca?

| michelia a răspuns (pentru anonim_4396):

Si ai de gind sa faci injectiile alea cu calciu, magneziu si vitamina D sau continuam dialogul despre fricile tale?

| anonim_4396 explică (pentru michelia):

Nu! Nu sunt frici ci dooar intrebari.Nu multumesc si multumesc pentru raspunsuri!

| SecretLady91523 a răspuns:

Poate fi asta sau un atac de panica. Mai ai si alte simptome?