| anonim_4396 a întrebat:

URGENTT! Promit funda la acel mai bun raspuns! Am lipsa de calciu ionic si mi se pare ca respir greu.Chiar respir sau dor e o senzatie specifica lipsei de caciu? Ma mai inteapa inima, tot de la lipsa de calciu (un doctor a spus ca de la lipsa de calciu ionic e problema cu inima.).

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| Anananaaaa a răspuns:

Lipsa calciului ionic poate genera crize de spasmofilie care se manifesta prin crize de furnicaturi si amorteli la nivelui miinilor si picioarelor, rapid urmate de incordari timp de citeva minute, pina la o ora.simptomele sunt cauzate de o excitabilitate crescuta a muschilor si nervilor si se manifesta mai frgvent la oamenii nervosi, anxiosi.In momentul crizei persoana tb sa fie supravegheata ca sa nu se loveasca de obiectele din jur, tb sa fie linistita, ferita de zgomot si lumina.pentru a preveni aceasta boala tb sa respecti orele de somn, fara alcool, cafea si tutun.tratamentul consta din sedative, vitamine, preparate de calciu si magneziu.