| anonim_4396 a întrebat:

URGENT! Promit funda! Am lipsa de calciu ionic si mi se pare ca respir greu.Chiar respir sau dor e o senzatie specifica lipsei de caciu? Ma mai inteapa inima, tot de la lipsa de calciu (un doctor a spus ca de la lipsa de calciu ionic e problema cu inima.).

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Rosu_Bettina_1984 a răspuns:

Offf..problema ta imi trezeste amintiri urate.Si eu am suferit de asa ceva, se numeste anemie/tetanie manifesta, depinde in ce grad e.Sincer,daca esti tanar/a, cu toate tratamentele cu calciu va trebui sa astepti sa ti le asimileze corpul de adult.Eu numai dupa 18 ani am scapat.Si tin minte si acum cum ma chinuiam sa trag aer in piept si efectiv parca nu imi intra pana in plamani.Si uneori, cand incercam sa fac asta, in timpul in care trageam aer, ma intepa tare in zona inimii si imi era teama sa nu ma sufoc.Ei bine, le-am gasit leac la intepaturi.Un pahar cu apa rece in care bagi 2-3 LG de zahar si baut pe nerasuflate. Sper sa te fi ajutat si fii calm/a, nu patesti nimic grav, cu totul ca stiu ca te simti groaznic.PS si te las:problema cu inima de la aceasta lipsa pate fi vreun suflu sistolic, care tot asa, trece cu timpulhappy O zi buna!

| anonim_4396 explică (pentru Rosu_Bettina_1984):

Deci e doar o senzatie sau chiar respir greu? Si mie imi e frica sa nu ma sufoc...

10 răspunsuri:
| Phantom933 a răspuns:

Buna si eu am lipsa de calciu, mi-am facut analizele chiar joia trecuta nu ieri...si am lipsa de calciu si fier..doctora mi-a recomandat OSTEOCARE deoarece contine calciu+d3 care iti fixeaza calciul in oase.Ia si tu niste osteocare
Funda?

| anonim_4396 explică (pentru Phantom933):

Pai eu iau Osteocare.

| Phantom933 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cati ani ai? daca ai pana in 15 ani este de la pubertate...stiu eu pe cineva care acum are 22 de ani dar cand era de varsta mea(13-14)a stat o luna jum in casa si ii se parea ca aude voci si ca se sufoca.dar era de la pubertate

| anonim_4396 explică (pentru Phantom933):

11 ani... aproape 12

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

E clar, este de la pubertate, va trece de la sine pana atunci nu ai ce sa faci si fratele meu cand avea varsta asta zice ca plangea in curte singur, timp de 2 saptamani.depinde la fiecare la unii se manifesta pubertatea si apar cosuri pe fata, altii se sufoca, alti sunt ametiti(cum sunt eu de pe 23 decembrie incontinuu) si tot asa
Imi dai si mie funda?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

E lipsa de calciu ionic si pubertate? Adica, nu prea inteleg...

| Rosu_Bettina_1984 a răspuns:

De fapt are doar o mica legatura cu pubertatea.Acum se dezvolta corpul cel mai rapid, trece de la stadiul de corp de cpil la unul apropiat de cel al unui adult.Totodata se produc schimbari hormonale, ciclul, acneea juvenila, etc.Nu vreau sa te sperii, insa eu la varsta ta am facut un atac de panica din cauza acestor simptome si am ajuns in spital in perfuzii.Cu tot cu tratamentul din spital si cu cel de acasa, dupa cateva luni am revenit.Sunt urate senzatiile,chiar ii spuneam mamei mele ca e una sa nu mananci,sa nu bei apa, dar sa nu respiri...e imposibil! Te cred ca iti e greu, te inteleg din tot sufletul, dar ai grija la starea ta de spirit atunci cand ai perioade stresante, ok?

| anonim_4396 explică (pentru Rosu_Bettina_1984):

Multumesc pentru raspunsuri! Mai vreau sa te intreb ceva... poate te razi de mine dar :Ma pot sufoca cumva atunci cand respir mai greu? Multumesc mult! sI EU AM FACUT 2 ATACURI DE PANICA SI AM AJUNS LA PRIMUL IN SPITAL.

| Rosu_Bettina_1984 a răspuns:

Nu, in fapt nu te sufoci, e doar o reactie a muschiului esofagului din cauza lipsei de calciu. Insa senzatia se poate agrava dacă te panichezi. După cum te-am sfătuit, bea apa rece cu zahăr, trage aer in piept stand in fund cu spatele perfect drept ( pe nas) si da-l afara pe gura. Fa așa de câteva ori si va fi mai bine. Si apropo, fereste-te de efort, îți scade mult calciul așa. Te pup si sper sa auzim de bine cat de curând!