| Jefs a întrebat:

Vreau sa intreb ceva de apendicita deoarece ieri, pe la ora 7 seara, am inceput sa ma doara in locul unde se afla apendicul.M-am uitat putin pe net la simptome si de pe lista aia tot ce am avut au fost gazele. Vreau sa zic ca acum nu ma ma mai doare decat poate o data la 10 minute si nu doare mult timp, cam 2-3 secunde.Am mai facut operatie de polipi. Eu am 13 ani. Credeti ca pot avea apendicita?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Empathizer a răspuns:

Nu neaparat. In apendicita acuta durerile cresc progresiv in intensitate. Daca singurul simptom care a ramas sunt gazele, e posibil sa fi facut o colita. Ia un carbune medicinal ca sa scapi de gaze.

Dar daca durerea reapare, e continua si de intensitate tot mai mare, sau daca mai apar si alte simptome (cum ar fi febra, voma, diaree sau constipatie) mergi la medic.

| Jefs explică (pentru Empathizer):

Deci pana acum sa zic asa nu ma doare doar ca imi e frica sa nu patesc ceva doamne fereste ca in 4 zile plec la mare si nu as vrea sa fac o surpriza acolo. Gaze nu mai am si singurul moment cand ma doare este atunci cand tusesc dar nu doare rau

| Empathizer a răspuns (pentru Jefs):

Mergi la mare linistit. Ai grija ce mananci pe acolo.

| Jefs explică (pentru Empathizer):

M-am linistit acum, mersi de ajutor. Ma simt bine dar tot simt ca am ceva acolo, nu ca m-ar durea doar ca simt eu ceva

| Empathizer a răspuns (pentru Jefs):

... cand vii de la mare, daca senzatia persista, mergi la un control, sa faci cateva analize si o ecografie abdominala.

5 răspunsuri:
| denisamaria12 a răspuns:

Nu e apendicita... poate e de la ovare...si eu exact acum o luna m-am operat de apendicita.si trebuia sa vomiti sa ai dureri de cap sa ti se lase durerea pe picior.deci nu iti face probleme.