| bbnnmm a întrebat:

Cum să spăl geamurile? Care sunt pașii? Sunt foarte prăfuite.

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Pentru o curatire rapida si ireprosabila ai nevoie de:
- 2 carpe curate moi, care nu lasa scame (de exemplu un cearceaf vechi, din in sau bumbac) si
- acest spray:
https://www.amway.ro/......l-o-c-plus
1. Stergi praful cu carpa uscata si curata de pe suprafata sticlei
2. Pulverizezi cate foarte putin, pe zone mici, pe suprafata sticlei. Cat este inca umed, stergi cu carpa (sau un prosop de hartie) suprafata geamului.
3. Dupa uscare, geamurile vor straluci ca cristalul si nuse vor aburisi timp indelungat. :)

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Operatiunea este bine sa se execute in zi cu soare. Multe femei fac asa. Explicatia ce am primit-o este ca se curata mai bine. De ce? Nu stiu! Este bine sa ai un pulverizator gol ( http://bit.ly/2EjW2Oq ) si sa arunci cu el apa din belsug pe sticla (e bine sa pui o carpa mai groasa sub rama geamului ca sa nu uzi pe jos) pentru ca nisipul depus pe geam, frecat cu o carpa umeda provoaca asa-zisul fenomen de slablare care duce, implicit, la matizarea geamului. Apoi o solutie de spalat geamuri din comert ( Sotia mea foloseste Cilit. Zice ca-i cea mai buna) si cu o carpa curata freaca sticla. Apoi cu o alta carpa uscata sterge geamul. La stergere (pe vremea copilariei mele) se folosea ziarul. Suflai pe geam (aburi din gura) si frecai cu hartia de ziar. Sticla capata o luminozitate foarte buna.

| sierra1 a răspuns:

Nu e greu sunt doar câțiva pași, uite aici:
https://www.researchgate.net/......_280038157

| Henrypericolpublic a răspuns:

Pai Îți iei un pulverizator cu apa și ceva soluție și cu o cârpă ștergi praful și ce e mai gros apoi cu alta cârpă sau burete sau un instrument lung special de șters geamuri ștergi după ce ai pulverizat pe geam. Faci ăsta de vreo 2-3 ori pe geam sau de cate ori e nevoie și te-ai rezolvat.Indicat ar fi sa cureți și în afară și înăuntru geamul.