| usernamealy a întrebat:

stiti ceva retete de mancaruri rapide (daca imi spune-ti doar numele preparatului e ok, nu si cum se prepara) si pentru incepatori? as vrea sa invat sa gatesc si eu ceva happy multumesc

Răspuns Câştigător
| Tataran_Sebastian_1998 a răspuns:

Pai incearca sa pui la cuptor niste paine cu salam,rosii,salata,castraveti,varza si ce mai vrei tu si faci un sos tatzici.
Fa cartofi pai. laughing
Fa niste ochiuri de ou cu smantana,delicioase!
O prajitura cu mere, e ceva de sezon, rapid, gustos si cu un nivel scazut de dificultate.
Fa o mini-pizza. big grin
O limonada. smug
O mamaliguta cu niste aripioare de pui. :X
Pilaf de orez cu pui, la 8 ani am incercat prima data si mi-a iesit exceptional. big grin
Diverse sandwichuri[dracu stie cum se scrie...]cu diverse sosuri...
L.E.big grinaca vrei sa inveti sa gatesti,eu ti-as recomanda ca mai intai sa inveti sa toci ceapa,marar,patrunjel si lucruri de baza,cum sa inabusesti o carne,cat se fierbe de ex orezul/cartofii,de cate ori se intoarce o bucata de carne,cum sa calesti corect o ceapa,cum sa faci perfect o salata.
Aaa,da, daca vrei sa faci o salata si ai nevoie de otet, iti recomand sa-l dai pe geam, foloseste lamaie! Are acelasi gust si este mult mai sanatos, bafta!

8 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Ciorba de cartofi,supa de taieti,spanac,evita cartofi prajiti,carnea prajita egal moarte,fierbe carnea,cartofi,nu manca de la fast food,pe net vei gasi multe retete,nu uita de oua fierte sunt proteine esentiale pentru corp, pireu, orez, ardei umpluti, sarmale

| faramatania a răspuns:

Salată de vinete cu ardei copți,supă de roșii cu tăiței sau cu orez,ciorbă de cartofi sau ciorbă de salată verde cu afumătură,pilaf cu ciuperci,șnițele de porc cu piure de cartofi,musaca de vinete,măncare de dovlecei,sufleu de dovlecei sau chifteluțe de dovlecei, budincă de dovlecei, ardei umpluți, cu sos de roșii și smântână, friptură de porc la teflon cu garnitură de cartofi prăjiți și cu salată de roșii, omletă cu cașcaval.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cum sa inveti a gati daca iti dau numai numele mancarii respective?

| usernamealy explică (pentru anonim_4396):

Caut reteta pe net :d imi trebuie doar idei laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
MANCARICA DE CARTOFI
carne de porc
ceapa, usturoi, morcov, ardei gras,
cartofi
apa
rosii in bulion
sare, piper, condimente
marar
Se caleste carnita in putin ulei; se adauga legumele, apa (calda) si cartofii.
Se lasa la fiert, cu capac, si cand sint fierte se adauga rosiile in bulion.
Se sareaza, pipereaza dupa gust si se adauga condimentele preferate.
Se presara marar proaspat, tocat si se serveste.
2. Felii de paine, 1/2 kg de lapte, 3-4 oua, parizer(salam, sunca sau hiar resturi de friptura). Unge cu ulei o cratita, aseaza straturi de felii de paine intre care pui feliile de parizer(sunca sau friptura), apoi branza rasa sau cascaval.Acoperi cu felii de paine, peste care pui branza rasa sau cascavalul.
Apoi torni laptele amestecat cu ouale batute.
Pui cratita la cuptor 20 de minute.
E un preparat simplu si delicios.
Te pup!

| looredanaa93 a răspuns:

Eu am gasit aici
https://deprajituri.cabanova.com

Arata foarte bine