| Domino2018 a întrebat:

Am o problema la combina frigorifica, la inceput nu mai ingheta frigiderul iar congelatorul era foarte inghetat, dupa o saptamana s-a oprit de tot si nu mai porneste, dupa ce a stat vreo 3 zile in repaus am reconectat la curent combina, se aprinde becul in frigider si se aude un tacanit scurt ca si cum ar trebui sa porneasca dar motorul nu porneste doar se incalzeste putin,
Este vorba despre o combina Arctic AK 135 P+ cu o vechime de 2 ani.
Va rog ajutati-ma cu un sfat, merita sa mai repar sau cumpar o alta noua?
Daca reparatia costa mai mult de 400 lei parerea mea este ca mai bine o vand la piese de schimb si cumpar una noua, la eMAG era la 900 lei o promotie destul de buna.
Va multumesc frumos, astept pareri si sfaturi de la cunoscatori

2 răspunsuri:
| Peridava a răspuns:

Avind doar 2 ani, ma indoiesc ca are doua motoare. E posibil sa fie infundat pe undeva si nu mai circula agentul de inghetare. Cheama un mester sa se uite. Daca iti cere vreo 500 lei cum mi-a cerut mie, ia alta. Fii atent la ce spune mesterul, sa nu te pacaleasca cu un defect inchipuit.

| thewomaninwhite a răspuns:

Aceasi problema am avut-o si eu. Se pare ca nu stiu ce furtun era spart si pierdea lichid (parca freon se numeste). Eu am chemat un om care se ocupa cu asa ceva si i-a injectat inca "o portie" de lichid din ala. Dar mi-a spus ca asta e doar pentru moment ca peste ceva timp acest lichid o sa se scurga exact prin acea gaura pe unde a iesit si data trecuta si ca at fi mai sigur daca as schimba intreg circuitul.