| anonim_4396 a întrebat:

Care e proportia de cafea si apa pentru cafeaua facuta la ibric? Multumesc

6 răspunsuri:
constantaproca
| constantaproca a răspuns:

La o ceasca de apa, doua lingurite de cafea.

| dicarmencitta1957 a răspuns:

Depinde cat de tare o vrei, unii beau mai tare, altii mai slaba.Eu la o cana de ceai(cum sunt canile normale de ceai) pun 2 lingurite de cafea cu varf si una de zahar brun. Dau apa in clocot si apoi pun cafeaua, dar dau ibricul intr-o parte, adica nu il lasi pe foc, pentru ca o dai in foc si se duce toata aroma. Dupa ce ai clocotit apa pui cafeaua mesteci si dai la o parte.Asa se face cafeaua, ca sa-ti ramana aroma de cafea. Pofta buna la cafea!

| gabimaris a răspuns:

La 100 ml apa eu pun o linguritza cu varf de cafea si 0 zahar!

| CrucifiedCountess a răspuns:

O cana de apa si 2 lingurite de cafea pentru o cana de cafea

| ka2 a răspuns:

Eu, de ex, pun 3 lingurite de cafea la o ceasca/cana

| cristina_4459 a răspuns:

Eu pun o ceasca de apa, o lingurita de zahar si una de cafea, daca trebuie sa fac mai multe atunci pun cate cesti de cafea trebuie sa fac atat pun si zahar si cafea, iar daca te se pare prea "apa" mai pui putina cafea.acum depinde si de tine cat de tare o vrei.bafta