| Daniela89 a întrebat:

Care este prajitura voastra preferata? vreau si reteta

Răspuns Câştigător
| Flaviii_8519 a răspuns:

Ingrediente:

* iaurt 250 gr.
* doua oua
* zahar100 gr.
* unt 50 gr.
* faina 125 gr.
* gris 125 gr.
* o jumatate de pachetel de praf de copt
* trei linguri cu dulceata de capsuni
* frisca 1/4 kg
* capsuni mici 0.3 kg
* zahar pudra 1 lingura

Mod de preparare:

Prajitura cu capsuni – In timpul in care se incalzeste cuptorul, amestecati iaurtul, ouale si zaharul cu untul inmuiat. Adaugati faina, gris, praf de copt si amestecati. Turnati aluatul intr-o forma de tort unsa cu ulei si puneti-l la copt pentru aprox. 45 de min. Lasati blatul la racit, taiati-l in doua pe lat, dupa care ungeti o jumatate cu gem si adaugati blatul superior. Spalati capsunile la jet puternic de apa si lasati-le sa se scurga intr-o sita, curatati-le de frunze si taiati-le pe jumatate. Intindeti un strat de frisca peste blat, dupa care puneti fructele si presarati cu zahar pudra.

5 răspunsuri:
| matchpoint a răspuns:

Buna ziua, eu ador prajitura cu mac. Uite aici o reteta foarte simpla.
Pentru blat ai nevoie de urmatoarele: 400 gr faina, 150 gr margarina, 150 gr zahar praf, 3-4 galbenusuri de oua, 1 praf de copt, un praf de sare ( un varf de cutit). Se amesteca toate ingredientele cu lapte cat cuprinde si se fac 2 foi.
Umplutura: 200 gr mac care se macina si se inmoie in lapte timp de 2 ore(cca 200ml lapte), un pachet margarina pentru prajituri, 200 gr zahar praf, un praf de copt, coaja de la o lamaie, 3-4 albusuri de ou(cele care au ramas de la blat), 100 gr faina.
Macul macinat se inmoaie in 200 ml lapte timp de 2 ore.
Margarina se freaca pana devine spumoasa cu zaharul praf. Albusurile se bat spuma.
Se amesteca macul cu margarina, apoi cu albusul, se adauga faina amestecata cu praful de copt, apoi coaja de lamaie si eventual esenta de vanilie.
Compozitia se pune in tava intre cele doua foi.Se coace timp de aprox 30 min. Pana trece testul scobitoarei. E o praji simpla, care nu se poate face si vara deoarece nu se strica si foarte buna. E preferata familiei mele.Pa

| FoarteLetargic a răspuns:

Amandina.
Reteta nu o stiu big grin

| Roxidd19 a răspuns:

Mie imi place baclavaua:X
Timp de preparare:
45 minute (complexitate redusa)

Ingrediente:
un pachet foi de placinta
200gr unt
400gr alune nesarate
100gr nuci
2 lingurite scortisoara
500ml apa
500gr zahar
zeama unei lamai mari.

Mod de preparare:
1.Prepari umplutura:sfarami sau macini alunele si nucile si le amesteci cu scortisoara.
2.Imparti foile in 3 parti egale,ungi fiecare foaie cu unt topit pe ambele parti si o impaturesti pe jumatate,apoi o asezi in tava unsa cu unt. Dupa ce ai terminat cu prima parte de foi, torni jumatate din umplutura, apoi procedezi la fel si cu restul foilor.
3. Dupa ce ai terminat de asamblat baclavaua, o portionezi dupa plac inainte de a o baga la cuptor.
4.Dai tava la cuptorul incins la foc mediu timp de 30 min., timp in care prepari siropul punand pe foc apa, zaharul si zeama unei lamai mari. Dupa 15 min. de fierbere, iei siropul de pe foc.
5.Cand baclavaua s`a copt, torni siropul fierbinte pe toata suprafata prajiturii si o lasi sa se raceasca de tot inainte de servire. Pofta buna!

| 112garcea a răspuns:

Salamul de biscuti.intra pe google si scrie salam de biscuiti.sunt multe retete