| oooooooo a întrebat:

Ce imi puteti spune despre dieta montignac? a tinut-o cineva d aici?

Răspuns Câştigător
| psiholoaga a răspuns:

Este o dieta care revolutioneaza principiul caloriilor, in sensul ca imparte alimentele dupa indicele glicemic (ce energie ofera si cate glucide contin). Si ai voie sa mananci alimente cu indice pana in 50 (fructe proaspete-nu banane, legume verzi mai ales). Si are cateva reguli ce e musai sa fie respectate: fructele numai dimineata, intre un mic dejun pe baza de glucide si pranz sa treaca 3-5 ore. In ideea ca fiecare tip de alimente se digera intr-un ritm diferit. Si nu bagi alimente care sa isi impiedice reciproc digestia. E mult de zis. Pe net gasesti o brosurica scoasa de el (una dintre multe). O prietena a tinut-o si a slabit 9 kg in 2 luni, fara sa se priveze de substante nutritive. Unele principii sunt de viata sanatoasa si sunt ok, unele mi se par cam stricte.

7 răspunsuri:
| oooooooo explică:

Problema mea nu e ca mananc mult, ci ca mananc seara tarziu... dimineata nu am timp, la pranz, ceva de patiserie, iar seara tarziu ''devorez'' frigiderul, plus desert...
intrebam de aceasta dieta pentru ca am citit despre ea in mai multe locuri, si nu prea erau la fel, se contraziceau...

| sorinho a răspuns:

Decat sa tii tot felul de diete... mai bine mananca putin peste jumate din ce mancai pana acum(preferabil fara prajeala). ce iti place tie sa mananci, dar pe jumate sin cat mancai pana acum... orice sa nu simti niciodata ca te-ai saturat.si daca ti-e foame in continuare. baga apa. dupa 2 saptamana ti se micsoreaza stomacul putin si nici n-o sa poti sa mananci mai mult. daca slabesti mai mult de 1-1, 5 kg pe saptamana iti strici sanatatea. spor!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nici n-am auzit de eabig grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

DA! Am tinut dieta ghidandu-ma dupa cartea Mananc, slabesc si ma mentin, a lui Michel Montignac. Merita! Este cea mai buna metoda de a slabi si apoi de a te mentine din cate au existat vreodata!

| m24 a răspuns:

Eu am slabit 13 kg.
id mess serifu_1