| dinuandrei a întrebat:

Ceaiul de pojarnita la ce e bun?

1 răspuns:
| dannyel86 a răspuns:

"Sunatoarea este folosita inca din Antichitate, iar beneficiile sale au fost demonstrate, de-a lungul timpului, prin studii diverse. Consumul de sunatoare are urmatoarele avantaje:

- combate starile depresive, de anxietate sau de insomnie;
- incetineste deteriorarea functiilor cognitive (o echipa de cercetare din cadrul Universitatii din Madrid a publicat un studiu conform caruia antioxidantii din sunatoare reduc riscul aparitiei unor afectiuni neurodegenerative);
- asigura functionarea normala a sistemului hepato-biliar si sprijina detoxifierea ficatului;
- reduce inflamatiile si durerile;
- amelioreaza simptomele de gripa si raceala, gratie proprietatilor antivirale si antiseptice;
- amelioreaza migrenele, datorita proprietatilor calmante;
ajuta la vindecarea mai rapida a ranilor, taieturilor, plagilor sau a eczemelor;
- calmeaza senzatiile de usturime si de arsura de la nivelul pielii;
- atenueaza durerile de stomac, previne si amelioreaza problemele digestive."
https://www.secom.ro/......-utilizare