| Ems a întrebat:

Cum se desface o nuca de cocos? big grin

Răspuns Câştigător
| adellina a răspuns:

Se da gaura in mot unde are 3 pete inchise la culoare cu un carlig de crosetat si se baga un pai cu care se bea zeama. Se ia un ciocan (sa fie mare) se pune nuca pe ceva tare (sa nu fie gresie) si se face sparge cu ciocanul. Dupa ce se desprinde miezul alb de coaja de lemn se curata cu un cutit partea maro (o coaja mai subtire) si se mananca.:)

http://www.youtube.com/watch?v=FW7X8Axtk0E&feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=E4nC1yol2LU&feature=channel

6 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Daca tot veni vorba de nuci de cocos, sa va spun una buna. Am incetat sa mai cumpar nuci de cocos dupa ce am nimerit una stricata, in momentul in care am dat cu ciocanul in ea, a explodat pur si simplu si mi-a improscat peretii cu sucul stricat, de un miros pestilential. Mi s-a umplut casa de duhoare. De atunci, nu mai imi trebuie nuci de cocos si sa mi le dea gratis.

| maryus92 a răspuns:

Este foarte simplu pentru ca si eu mi-am cumparat si am spart-o cu un ciocan si un cui laughing

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Are o taietura nu foarte adinca facuta cu fierastraul, ca sa poata fi deschis mai usor. Vezi unde e taietura resectiva si bagi o surubelnita in ea dupa care invirti usor. O sa crape, dupa care se desprinde "capacul".

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Atentie la unele nuci de cocos, "operate" deja in supermarket! (fara lapte). Mare atentie la cele trei locuri de gauri.

| Neagu_Paula_1988 a răspuns:

Spargeti nuca cu un cutit, o surubelnita apoi cu bormasina beti sucul si mancati miezul lemnos care aveti dinti, care nu, aruncati-o la gunoi.