| Licurici_7465 a întrebat:

Cum se mai face sosul pentru chiftele?droolingbig grinHELP!

3 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Eu amestec 2 linguri de faina cu bulion, pun piper, sare, apa, foi de dafin si o lingurita de zahar. Fierbi sosul 5 min., amestecand incontinuu, apoi adaugi chiftelele si mai fierbi 2-3 min. Eu folosesc aceste chiftele marinate cu pireu de cartofi.

| DiMoDi a răspuns:

De rosii, marar, castraveti murati, ciuperci, lamaie, busuioc si inca multe altele... tehnologia e relativ simpla. Eu gatesc mai dietetic (fara prajeli si prea multe condimente), dar depinde de gusturile fiecaruia.
Deci, fac un sos alb din faina subtiata cu supa de oase/zarzavat, lapte sau numai apa, il fierb cateva minute pana se leaga (ingroasa) dupa care il aromatizez cu ce-mi pica bine (si cu ce am la indemana in casa)... Dureaza maximum 10 minute toata parascovenia happy

| DiannaDi a răspuns:

Pentru sos:
100 g slanina afumata,
1 ceapa rasa,
3 cepe taiate rondele,
2 catei de usturoi,
1 cutie mica de pasta de rosii,
1 foaie de dafin, ulei.

Se topeste slanina, se prajeste ceapa si se framanta cu carne, pesmet, ou, sare si piper.

Se prepara chiftelute si se prajesc in ulei incins, pana se rumenesc.

Se scot doua linguri din grasime, se caleste ceapa taiata rondele, se adauga pasta de rosii, foaie de dafin, usturoi, sare, piper si se fierbe un sos.

Se asaza chiftelele in sos si se fierb la foc mic 25 de minute. Se servesc cu cartofi fierti in apa cu sare.
:*