| Alecsie. a întrebat:

Cum vopsiti sau parinti bunici, etc. ouale de pasti? ce moduri stiti imi puteti arata si procedeul ( fundita pentru cele mai frumoase modele )

Răspuns Câştigător
| Elena1234456 a răspuns:

Eu voi incerca metodele de pe acest site: http://retete.acasa.ro/......zate.html. Ouale arata chiar foarte bine :). de cand am asteptat Partele;)).

Le urez un Paste fericit tuturor!

3 răspunsuri:
| Alina_9354 a răspuns:

Mie imi plac alea care au pe ele forme de frunze gen patrunjel! Aplici o frunzulita de patrunjel pe ou il bagi intr-un dres apoi la fiert in vopsea rosie! O sa iasa un ou rosu cu forme de frunzulite si pentru stralucire le ungem cu ulei!

| FeFy` a răspuns:

Cu hirtie creponata: Tai hirtie fisii cam de 3-4 si apoi le inmoi in otet.
Intre timp fierbi ouale si apoi asa fierbinti le infasori in hirtia creponata. Le lasi sa se usuce dupa care desfaci hirtie si ungi ouale cu ulei, untura. etc. Voilla!

Eu mai folosesc si spanac pentru verde, ceai de tei -galben-cafeniu, sfecla rosie pentru rosu, coji de nuci verzi (eu usuc toamna aceste coji si le folosesc la oua dar si la spalat pe cap) pentru. maro, coji de ceapa pentru acelasi galben-maroniu asemanator cu cel dat de ceaiul de tei.

Si mai fac fel de fel de modele cu frunze!

"Daca nu doriti sa folositi coloranti chimici pentru oua, puteti opta pentru vopsirea naturala. Insa trebuie sa tineti cont de unele lucruri: ouale albe prind cel mai bine vopseaua si trebuie tinute de seara pana a doua zi in vopsea.

Preparare pentru vopsit:

- se pun 2 lingurite de otet in vopsea;
- vopseaua trebuie sa fie cat mai concentrata;
- se lasa sa se fiarba compozitia, se strecoara si se lasa sa se raceasca si apoi se toarna vopseaua peste oua;
- pentru a avea luciu, se dau cu untura, undelemn sau ulei, dupa care sunt introduse in frigider pentru a capata culoarea dorita.

Produsele naturale pentru vopsirea oualelor:

- pentru culoarea galbena folositi morcovi, coaja de portocala sau lamaie, 1 lingura de sofran sau chimen,

- pentru culoarea albastra folositi frunze de varza rosie,

-pentru culoarea verde folositi frunzele verzi de la legume, ca de exemplu frunze de spanac sau urzici,

- pentru culoarea portocalie folositi morcovi sau coaja de ceapa alba,

- pentru culoarea rosie folositi sfecla rosie sau coaja de ceapa rosie, dar trebuie fierte 20 de minute.

Puteti sa aplicati si modele natutrale pe oua, inainte sa fie introduse in vasul de vopsit, cum ar fi frunze de patrunjel, marar sau frunze de la flori, precum si petalele acestora, dupa care sunt acoperite si legate cu ciorapi de matase, pentru a fixa frunzele pe ou si introduse in vopsea.

Puteti folosi si creion cerat pentru a desena pe oua, desenele ramanand albe dupa vopsire."

Mie mi-a placut ideea cu creionul cerat. O sa incerc!
Spor la treaba!

| Alecsie. explică:

Am incercat cu hartie creponata dar colorile imi ies foarte sterse... ce as putea sa fac ca sa iasa mai intense?